Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
14. november 2021

Týždenný výber šéfredaktora

Tretia dávka vakcíny, ďalšia porážka pro-life, vydávame Dreherov bestseller

Prinášame výber textov uplynulého týždňa, ktoré by vám nemali ujsť.

Tretia dávka vakcíny, ďalšia porážka pro-life, vydávame Dreherov bestseller

Milí čitatelia,

Slovensko tak ako vlani opäť naplno vstúpilo do covidovej jesene a zimy. Na tom už nič nezmenia nové opatrenia vlády a nič by na tom nezmenili ani tvrdé lockdowny pre nezaočkovaných.

Ako som napísal tento týždeň, vzhľadom na veľmi nízku autoritu súčasnej vlády a zoslabnutú dôveru v inštitúcie nemožno čakať ani razantné zvýšenie zaočkovanosti – k jej rastu bude skôr prispievať strach z ochorenia než opatrenia v čiernych okresoch.
 

Naším veľkým problémom však nie sú nezaočkovaní dvadsiatnici a tridsiatnici, ale viac než 30 percent nezaočkovaných seniorov a tiež okolo 44 percent nezaočkovaných päťdesiatnikov.

Vidíme to aj v nemocniciach pri covidových pacientoch nad 65 rokov – zo skupiny zaočkovaných ich tam leží 527, zo skupiny nezaočkovaných ich tam je 1131 (pri 125 pacientoch v tejto vekovej kategórii nepoznáme ich očkovací status). Vo vekovej skupine 55 – 64 rokov je 99 hospitalizovaných pacientov po očkovaní, nezaočkovaných je 418.

Tieto čísla hovoria pomerne jasne. Samozrejme, naďalej je dôležité rozmýšľať, ako pomknúť k vakcíne nezaočkovaných seniorov, ktorí váhajú alebo nedôverujú očkovaniu. Ale o priebehu covidovej zimy rozhodne aj to, ako zvládneme doočkovať treťou dávkou už zaočkovaných seniorov.

Dve tretiny ľudí v skupine 60 plus sa dali zaočkovať najmä v prvých mesiacoch tohto roka. Aj z nemocničných dát vidieť, že ich covid opäť ohrozuje, keďže účinok vakcín časom vyprcháva. Aj príklad Izraela, kde začali vo veľkom očkovať najskôr a doočkovanie treťou dávkou spustili v septembri, ukazuje, že to veľmi pomáha. Títo ľudia už raz ukázali, že vakcíne veria, presvedčiť státisíce z nich by malo byť preto oveľa ľahšie, než prerážať múr nedôvery medzi nezaočkovanými.

V Postoji budeme preto v najbližších dňoch písať, ako sa štát pripravil na ponuku tretej dávky.

Porážka pro-life

Zákon o pomoci tehotným ženám neprešiel napokon najtesnejším rozdielom. Ako píše Jozef Majchrák, oponentom Záborskej návrhu sa podarilo argumentačnými faulami vytvoriť zo zákona, ktorý nemenil dostupnosť potratov, démona prichádzajúcej konzervatívnej revolúcie. Naproti tomu, ak konzervatívni poslanci, ktorí sa ocitli v mediálnej defenzíve, chceli naozaj uspieť, mali hrať politicky tvrdšími kartami.

Kauza Vojtaššák   

S blahorečením biskupa Jána Vojtaššáka rátali cirkevné kruhy už v roku 2003 počas tretej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku. Potom sa však na dlhý čas všetko zablokovalo. Z analýzy Imricha Gazdu vyplýva, že hoci vatikánsky štátny sekretariát znovuotvoril proces Vojtaššákovho blahorečenia, je ešte veľmi predčasné si myslieť, že je to definitívny prelom.

Neži v lži  

Vo vydavateľstve Postoj sme vydali najnovšiu knihu známeho amerického novinára Roda Drehera, ktorá sa medzičasom stala v USA bestsellerom. Dreher aj cez príbehy slovenskej podzemnej cirkvi a osobnosti ako Silvester Krčméry, Vladimír Jukl, Ján Korec či František Mikloško rozpráva, v čom by si ľudia Západu – čeliaci nástupu agresívneho progresivizmu – mohli brať príklad z Východu.

Lukáš Krivošík píše: „Pohodlnejším kresťanom v USA a západnej Európe pripomína Dreher cez svedectvá týchto kresťanských disidentov starú polozabudnutú pravdu, že pre Krista treba občas trpieť. Utrpenie má totiž v živote človeka svoj tvorivý význam.“

Využite predpredaj a získajte až 20 % zľavu. 

Len v našom eshope aj s bonusom zadarmo – brožúrkou s rozhovorom s Rodom Dreherom a slávnou rečou Silva Krčméryho.

Akcia je časovo obmedzená a platí do 23. 11. 2021 do 24:00.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.