Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2021, 14:45

Daňovo-odvodová reforma

Igor Matovič predstavil návrh, ako chce dať rodinám mesačne 200 eur na dieťa

Igor Matovič predstavil návrh, ako chce dať rodinám mesačne 200 eur na dieťa

Igor Matovič. Foto – TASR/Jakub Kotian

Zvýšenie podpory rodín ukrojí z rozpočtu 1,2 miliardy eur navyše. Reformu zafinancuje milionárska daň i menej peňazí na zbrojenie.

Minister financií Igor Matovič v nedeľu na tlačovej konferencii predstavil, ako štát plánuje podporiť rodiny s deťmi vo väčšej miere než doteraz. Ide o prvú časť daňovo-odvodovej reformy pod sloganom „Daňová revolúcia plní sny“.

Príspevky sa odvíjajú od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Igor Matovič navrhuje:

 1. zvýšiť prídavky na dieťa,
 2. zvýšiť daňový bonus na dieťa, 
 3. zaviesť príspevok na „služby deťom“,
 4. zaviesť rekreačný bonus.

Líder hnutia OĽaNO navrhuje zvýšiť prídavky na dieťa z 25,50 eura mesačne na 30 eur do veku 18 rokov a na 50 eur mesačne od 18 rokov až po dokončenie denného vysokoškolského štúdia.

Zvýšiť chce aj daňový bonus z 23 až 46 eur na 70 eur pre všetkých na dieťa do 18 rokov. Zmena podľa Matovičových slov nenastane len pri samotnej výške, ale aj pri podmienke, koľko musí rodič do roka zarobiť, aby mal na bonus nárok.

„Navrhujeme, aby od prvého eura zárobku si rodič vlastne zarábal na daňový bonus v dvojnásobku daňovej sadzby, to znamená 38 % z hrubej mzdy rodiča,“ dodal minister s tým, že to považuje za magnet pre nepracujúcich rodičov, aby išli pracovať.

🔵NAŽIVO - PREDSTAVUJEME DAŇOVÚ REVOLÚCIU - PODPORA RODINY

Uverejnil používateľ Ministerstvo financií SR Nedeľa 14. novembra 2021 Zdieľať

Nové príspevky na krúžky i dovolenky

Ďalšou zmenou by malo byť zvýšenie príspevku na krúžky, posilňovňu či doučovanie pre deti od 3 do 18 rokov z 12 eur na dieťa na 70 eur, teda 840 eur ročne. Ide o príspevok, ktorý sa poskytuje každému dieťaťu nezávisle od toho, či rodičia pracujú alebo nie. 

Tieto peniaze by mohla rodina čerpať prostredníctvom karty alebo elektronického účtu, aby sa peniaze využívali len cielene na dané „služby deťom“, ako minister financií doučovanie, návštevu krúžkov, vstupné do divadla či galérie nazýva. Maximálny kredit na karte dieťaťa bude 1000 eur. 

Matovič dodal, že daný bod podpory rodín je jeho „srdcovou záležitosťou“, keďže státisíce detí nechodia na žiaden krúžok. Dodal, že každé šieste dieťa na Slovensku, dokopy približne 170-tisíc detí, a 34 % neúplných a 37 % úplných rodín s 3 a viac deťmi žije pod hranicou chudoby.

Okrem iného navrhuje zaviesť aj rekreačný bonus na dieťa do 18 rokov na 30 eur mesačne, teda 360 eur ročne.

Takisto však ide o opatrenie „na kartu“, teda peniaze musia byť využité účelovo, a to na podporu domáceho cestovného ruchu.

Reformu zafinancuje milionárska daň i peniaze z hazardu

Prvá časť daňovo-odvodovej reformy zameranej na pomoc rodinám s deťmi má stáť štát 1,2 miliardy eur ročne.

Inzercia

Kde na ňu chce minister financií zobrať peniaze?

 1. zavedenie milionárskej dane
 2. zníženie počtu zamestnancov verejnej správy
 3. zníženie výdavkov na zbrojenie
 4. obmedzenie zisku zdravotných poisťovní
 5. vyšší odvod z hazardu
 6. paušálna daň 29 % zo „služieb deťom“
 7. nižší rast podielových daní
 8. vyššia efektivita štátnych podnikov
 9. zrušenie poistiek štátneho majetku

Na financovanie reformy má slúžiť napríklad milionárska daň 0,1 % ročne z majetku nad jeden milión eur, čo si však bude vyžadovať majetkové priznanie každého, kto má majetok za viac ako milión eur.

Medzi ďalšie opatrenia financujúce reformu minister zaradil napríklad zníženie počtu zamestnancov verejnej správy o dve percentá, teda o približne 8800 ľudí (z čoho si sľubuje 180 miliónov eur) či zníženie výdavkov na zbrojenie (+200 miliónov eur). Tvrdí, že o tom od mája vedie diskusiu s ministerstvom obrany, keďže naši partneri v NATO investujú dramaticky menej než Slovensko.

Ďalšie financie chce získať z paušálnej dane 29 % zo služieb deťom a služieb súvisiacich s rekreačným bonusom (+293 miliónov eur). Išlo by v princípe o daňovú sadzbu pre toho, kto tieto služby priamo poskytne.

Zdrojom pre reformu by mal byť aj vyšší odvod z hazardu (+100 miliónov eur), obmedzenie zisku zdravotných poisťovní (+20 miliónov eur), nižší rast podielových daní (+200 miliónov eur), o ktoré prídu samosprávy, ale i vyššia efektivita štátnych podnikov či zrušenie poistiek štátneho majetku (+100 miliónov eur).

Na margo poistiek majetku Matovič povedal, že ide o „jednu veľkú zlodejinu“ a biznis, ktorý treba zrušiť.

Zvyšných 150 miliónov eur podľa rezortu ročne prinesú dynamické efekty z vyššej podpory rodín.

Koaliční experti podľa Matoviča návrh podporujú

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár, ako aj minister práce Milan Krajniak, ktorí podľa ministra financií reformu podporujú.

Rovnako podľa Matoviča za reformou stojí aj ekonomický expert strany Za ľudí Tomáš Meravý či štátny tajomník ministerstva hospodárstva zo strany SaS a bývalý prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. Od strán Sme rodina a Za ľudí cíti Igor Matovič výraznú podporu.

So šéfom strany SaS Richardom Sulíkom sa ministrovi financií k danej téme zatiaľ stretnúť nepodarilo.

V pondelok bude minister financií pokračovať v predstavovaní daňovo-odvodovej reformy a priblíži zdaňovanie práce. V utorok príde s návrhom zdaňovania firiem.

Podľa ministra financií ide o zmenu, ktorá sa nedá dosiahnuť „lúsknutím prsta“, ale verí, že sa mu reformu ako celok podarí spustiť do konca roka 2022 s tým, že časť z návrhu by mohla platiť už od začiatku nového roka.

Matovič hovorí o zmene, ktorú Slovensko nevyhnutne potrebuje. Sľubuje si od nej vytvorenie sociálneho a prorodinného štátu rozvíjajúceho talenty všetkých detí.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

pred hodinou

Austrálsky premiér Scott Morrison priznal porážku v parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Austrálska strana práce (ALP). Tá vytvorí novú vládu a jej líder Anthony Albanese sa stane premiérom. (tasr)

pred 5 hodinami

Z okna horiaceho bytu na siedmom poschodí vyskočila v Trenčíne jedna osoba, ktorá zraneniam podľahla, informovala trenčianska krajská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu s prečinom usmrtenia. Na miesto privolali všetky záchranné zložky. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.