Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. december 2015

Izrael a Turecko údajne dosiahli predbežnú dohodu o normalizácii vzťahov

Izrael a Turecko dospeli k dosiahnutiu predbežnej dohody, ktorá by mohla byť základom pre ich vzájomnú normalizáciu vzťahov. Informovala o tom dnes stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenia vysokopostaveného izraelského úradníka, ktorý si želal zostať v anonymite.

Vzťahy medzi bývalými spojencami Izraelom a Tureckom sa dostali na bod mrazu v roku 2010 po útoku izraelského komanda na tureckú flotilu s humanitárnou pomocou pre pásmo Gazy, pri ktorom zahynulo desať tureckých aktivistov. 

Turecko sa odvtedy stalo jedným z najtvrdších kritikov izraelskej politiky voči Gaze. Opakované snahy o zmierenie oboch krajín doposiaľ neboli úspešné.

V súlade s údajne dosiahnutou predbežnou dohodou poskytne Izrael odškodné rodinám obetí zásahu voči flotile, zatiaľ čo Turecko sa voči nemu zriekne všetkých ostatných nárokov. Do Tel Avivu a Ankary sa zároveň vrátia ich veľvyslanci. Obe krajiny začnú tiež viesť dialóg ohľadne zemného plynu, ktorý by Izrael mohol dodávať Turecku. 

K údajnej dohode medzi vysokopostavenými predstaviteľmi oboch krajín došlo podľa výroku citovaného úradníka nedávno vo Švajčiarsku. Hovorca izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však správu o dohode komentovať odmietol a turecké ministerstvo zahraničných vecí sa k nej doposiaľ tiež nevyjadrilo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.