Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. december 2015

Kúpna sila Slovákov dosahuje viac ako polovicu európskeho priemeru

Kúpna sila Slovákov je 7769 eur na osobu. To zodpovedá 57 % európskeho priemeru, ktorý je na úrovni 13.636 eur. Kúpna sila jedného obyvateľa Českej republiky je 7313 eur, čo je na úrovni 53,6 % európskeho priemeru.

V rebríčku krajín podľa veľkosti kúpnej sily vyjadrenej v eurách obsadilo Slovensko 25. miesto a umiestnilo sa tak tesne za Estónskom a o jedno miesto pred Českou republikou.

Čo sa týka krajov, najsilnejším je Bratislavský kraj, kde je kúpna sila 11.131 eur na obyvateľa, čo je 81,6 % európskeho priemeru. Najviac sa celoslovenskému priemeru približuje Trnavský kraj, kde majú ľudia k dispozícii 7843 eur na obyvateľa. Za celoslovenským priemerom najviac zaostáva Prešovský kraj, kde majú ľudia k dispozícii iba 6554 eur na obyvateľa.

Praha, ktorá je najbohatším mestom v krajine, dosahuje kúpnu silu 9598 eur na obyvateľa a pohybuje sa tak 31 % nad celoštátnym priemerom.

Údaje vyplývajú zo Štúdie kúpnej sily (GfK Purchasing Power Europe) realizovanou spoločnosťou GfK a vyjadruje nominálne disponibilné príjmy populácie v eurách.

TASR informovala Katarína Lepiešová z GfK.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.