Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2015

Britská vláda zverejnila posudok o aktivitách hnutia Moslimské bratstvo

Londýn vyhlásil, že členstvo alebo napojenie na túto politickú stranu, ktorá je v Egypte zakázaná ako teroristická skupina, môže byť posudzované ako ukazovateľ extrémizmu.

V správe sa ďalej uvádza, že Moslimské bratstvo v Británii nezakážu, aj keď niektoré časti tohto medzinárodného islamského hnutia majú "dvojznačný vzťah k násilnému extrémizmu".

Britský premiér David Cameron oznámil svoj zámer nechať posúdiť filozofiu a aktivity hnutia Moslimské bratstvo v Británii ešte v apríli 2014. Činnosť skupiny mali analyzovať pomocou britských i zahraničných tajných služieb. Špecialisti okrem iného preverovali, či sa toto zoskupenie podieľa na teroristických útokoch a či predstavuje pre Britániu potenciálnu hrozbu.

"Časti Moslimského bratstva majú vysoko dvojznačný vzťah s násilným extrémizmom. Tak ideológia, ako aj samotná sieť, sa stali rituálom prechodu niektorých jednotlivcov a skupín k násiliu a terorizmu," uviedol Cameron vo vyhlásení pri príležitosti zverejnenia tejto správy.

Egyptské a saudskoarabské úrady označili najstaršie islamské hnutie Moslimské bratstvo za teroristickú organizáciu a zakázali jeho činnosť. Vláda egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího ho systematicky potláča od roku 2013, keď armáda zosadila z prezidentského postu jedného z jeho lídrov Muhammada Mursího.

Samotné hnutie tvrdí, že je mierovou charitatívnou a politickou organizáciou a jeho cieľom je dosiahnuť politické zmeny iba pokojnými prostriedkami.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.