Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2015

David Cameron hovoril pred predstaviteľmi V4 na summite EÚ

Všetky krajiny V4 odmietajú akékoľvek obmedzenie slobody voľného pohybu. Cameron využil možnosť zúčastniť sa na rokovaniach lídrov týchto krajín, aby skoordinovali svoje záujmy v oblastiach európskej politiky.

Cameron, ktorý na rokovaní premiérov Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska strávil takmer 20 minút, využil tento čas na zdôraznenie svojho postoja v súvislosti s britskými požiadavkami na prerokovanie podmienok zotrvania Spojeného kráľovstva v EÚ.

Britský balík požiadaviek na reformy v EÚ je jednou z hlavných tém začínajúceho sa dvojdňového summitu. Cameron sa lídrov EÚ pokúsi presvedčiť o svojich požiadavkách počas dnešnej pracovnej večere.

V oficiálnom vyhlásení, ktoré zverejnili po stretnutí premiérov krajín V4, sa uvádza, že všetky štyri stredoeurópske krajiny veria, že sa dá stavať na diskusii s Britániou a dosiahnuť komplexnú dohodu vo februári 2016, teda na ďalšom summite EÚ.

"Môžeme podporiť prvky reformných návrhov Spojeného kráľovstva s potenciálom modernizácie EÚ, najmä pokiaľ ide o zvýšenie konkurencieschopnosti a posilnenie úlohy národných parlamentov. Keďže však krajiny Vyšehradskej skupiny považujú slobodu pohybu za jednu zo základných hodnôt EÚ, návrhy týkajúce sa tejto oblasti sú aj naďalej pre nás najviac citlivou témou," uvádza sa v spoločnom dokumente premiérov V4.

Premiéri zdôraznili, že nebudú podporovať žiadne riešenie, ktoré by bolo z ich pohľadu diskriminačné alebo by obmedzovalo voľný pohyb občanov ich krajín.

Cameron po príchode na summit EÚ sám priznal, že neprišiel dnes do Bruselu vyvíjať nátlak na svojich partnerov, ale napriek tomu chce "tvrdo bojovať" v prospech Británie. "Nebudeme dnes večer tlačiť na dohodu, ale budeme sa snažiť rozhýbať veci, aby bolo možné dospieť k dohode," uviedol britský premiér.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.