Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. november 2021

Očkovací imperatív

Prezidentka by mala ukázať karty

Ak chce prezidentka kritizovať vládu za slabé pandemické opatrenia, mala by ponúknuť viac než rozhorčenie. Teda negatívnu emóciu.

Prezidentka by mala ukázať karty

TASR

V utorok sme sa dozvedeli dve veci. Prvá prišla od premiéra Hegera, ktorý ukázal návrhy nových opatrení. Pandemické pravidlá sa majú opäť pritvrdiť. No menej, ako navrhuje konzílium odborníkov. Výsledky z koaličnej rady a vlády: sprísni sa režim pre neočkovaných (zamestnávateľ ich má pravidelne testovať). A súbežne s tým sa má umožniť voľnejší režim pre očkovaných.

Krátko po premiérovi sa ozvala prezidentka. Rozhorčená prezidentka. Jej vystúpenie nebolo formálne adresované spoločnosti, ale politickým lídrom. V emotívne zafarbenom prejave neskrývala sklamanie z pomalého postupu vlády. Vyzvala na zrýchlenie tempa očkovania a na razantné, odvážne opatrenia. Hoci aj nepopulárne. Lebo vyhliadky sú vraj katastrofické…

Zabudla pritom povedať to podstatné: čo vlastne navrhuje.

Premeškaná príležitosť

Po „intervencii“ prezidentky tu ostalo dusno. Negatívne emócie namierené proti vláde. Bez hlbšieho obsahu.

Prezidentka premeškala príležitosť buď pomenovať to, čo chce – a aktívne to presadzovať. Alebo mlčať.

Jej vstup do pandemickej politiky ostal vlastne v rovine negatívne ladeného facebookového statusu. Videa. Nič viac.

Ďalšia vec, na ktorú prezidentka akosi pozabudla, je snaha moderovať politickú debatu. Stretnutiami s premiérom, s kľúčovými ministrami… Nič z toho sme nevideli. Vieme len to, že pritvrdenie Hegerovej vlády – lockdown pre neočkovaných a sloboda pre očkovaných – sa zdá prezidentke zúfalo slabé a očakáva oveľa viac.

O čo ide

Keďže prezidentka jadro veci nepomenovala, skúsime to dopovedať za ňu.

V hre je to, čo žiadajú progresívni lídri takmer všade v Európe aj vo svete: viac či menej povinné očkovanie proti kovidu. Alebo aspoň jeho drastické vynucovanie.

Napokon, vyplýva to zo slov prezidentky, ktorá spomenula potrebu zvýšiť tempo očkovania a prijať tvrdšie opatrenia. Zrejme tým nemala na mysli plošný lockdown pre všetkých, aj pre zaočkovaných.

Palebná príprava pre tieto návrhy sa spustila už skôr. V konzíliu odborníkov sa diskutovalo o povinnom očkovaní, prípadne o drsnejšie nastavených pravidlách, ktoré by neočkovaných dotlačili k vakcíne.

Ako to vidia v progresívnom prostredí, si môžeme pozrieť cez Jakuba Godu, ktorý pracuje pre ministerstvo zdravotníctva v oblasti PR a na sociálnych sieťach. Trápi ho pomalé tempo očkovania a nedostatok odvahy vlády siahnuť po zbraniach ťažkého kalibru.

Konkrétne: „Nevyhnutné je tvrdé sprísnenie pravidiel predovšetkým pre nezaočkovaných ľudí. Tvrdé sprísnenie znamená, že život bez očkovania pri týchto epi číslach má byť drahý a bez sociálnych kontaktov… Skúsenosti z iných krajín hovoria, že keď sa začne očkovanie vyžadovať napríklad na pracovisku, absolútna väčšina ľudí sa tomu nakoniec podvolí, aj keď predtým avizovali, že tak neurobia.“

Čiže: cieľom má byť podvolenie, resp. vynucovanie pravidelného očkovania cez zamestnávateľov. Tak ako sa to pokúša zaviesť americká vláda Joea Bidena (a v mäkších obdobách aj niektoré európske vlády). Kto odmietne, skončí bez práce, bez sociálnych kontaktov, zavretý a izolovaný… Alebo sa bude musieť draho vykupovať testami, aby mohol ísť aspoň do práce.

Hegerova vláda už vykročila týmto smerom. Očkovaným sa má uvoľniť pohyb aj priamo v ohniskách. Neočkovaným sa má cez zamestnávateľov nariadiť očkovací pas. Alebo intenzívne testovanie.

Mimo faktov

Ani toto sa však prezidentke nepozdáva. V dramatickom prejave žiada viac odvahy politikov, rýchlejšie tempo očkovania a ešte tvrdšie opatrenia. Problém vidí zrejme v tom, že náklady na testy má hradiť ten, kto ich vyžaduje. Nie ľudia. Tým trochu viazne to, čo požadujú pandemickí jastrabi: „život bez očkovania má byť drahý a bez sociálnych kontaktov“. Alebo to, čo v rámci segregácie žiada pre neočkovaných progresívna tlač: „malo by to byť až brutálne, aby bolesťou až zavýjali“.

Pri takýchto návrhoch pritom nejde len o zrážku s právami a so slobodami. Už sme si predsa zvykli na to, že majú byť obetované. V záujme bezpečnosti a verejného zdravia.

Po lete 2021 je problém inde. Takéto represívne návrhy sú jednoducho v rozpore s vedou, v rozpore s faktami a v rozpore s bojom proti šíreniu infekcie. Čiže v rozpore so všetkým, na čo sa pri ohýbaní práva odvolávajú zástancovia tvrdej línie.

Od augusta vieme, že infekciu šíria nielen neočkovaní. Podľa medzinárodných dát sa infekcia a ochorenie kovid masívne šíri aj medzi plne očkovanými.

Inzercia

Teda: tlačiť zamestnávateľov, aby testovanie vyžadovali výlučne od neočkovaných, je vecne ťažko obhájiteľné.

Takisto je ťažko obhájiteľné, aby sme aj v ohniskách dopriali slobodný režim pre očkovaných.

Samozrejme, v tomto sa treba držať logiky navrhovateľov. Navrhovatelia požadujú krutú drezúru pre neočkovaných iba preto, aby zvýšili úroveň očkovanosti. Tvrdia, že vakcína chráni zaočkovanú osobu pred ťažkým priebehom kovidu – a tým chráni nemocnice pred preťažením a štát pred hrozbou lockdownov.

Tento argument by sa dal akceptovať. Napríklad vtedy, ak by platil v dostatočne presvedčivom rozsahu. Teda ak by vakcína naozaj do vysokej miery zaručovala, že infikovaní neochorejú alebo neskončia v nemocnici.

Čísla a trendy

Zaručuje to vakcína?

Čiastočne áno. Väčšina hospitalizovaných s kovidom je z radov neočkovaných. Nielen na Slovensku. Všade.

No ani v tomto sa nové dáta ani trendy nevyvíjajú smerom, ktorý by podopieral radikálne návrhy na plošné vynucovanie očkovania (vrátane mladších ľudí).

Dáta zo začiatku tretej vlny už neplatia. V Česku, kde médiá zverejňujú precízne spracované štatistiky, vidíme zvláštny jav. Od konca októbra svižne rastie podiel zaočkovaných, ktorí po infekcii končia v nemocnici. Pomer medzi plne očkovanými a neočkovanými v nemocniciach sa zmenšuje. Už nie je 80 : 20, čoraz viac sa v posledných týždňoch blíži k pomeru 60 : 40.

To isté pozorujeme pri obetiach kovidu. Sú porovnateľné.

Podobný trend sa rozbieha aj v Bulharsku, Litve, Belgicku a v ďalších európskych krajinách s rôznou úrovňou očkovanosti (aj v tých, kde očkovanie veľmi nenapreduje). A napokon aj na Slovensku. Podiel plne očkovaných v nemocniciach rastie z nedávnych 14 percent k úrovni 25 percent. Podiel neočkovaných je 69 percent. Zvyšok sú osoby s neudaným očkovacím statusom.

Údaje o očkovacom statuse pri úmrtiach na kovid slovenské úrady nezverejňujú.

Záver: vakcína proti kovidu je jeden z nástrojov, ktorý pomáha. Je však sporné, či pomáha tak efektívne a tak spoľahlivo, aby sa nasilu vynucovala cez zamestnávateľov. Nové dáta tento starý predpoklad o „pandémii neočkovaných“ podopierajú čoraz slabšie.

Riešenia? Sústava opatrení

Novému poznaniu a dátam by mali zodpovedať aj navrhované riešenia. Je zjavné, že staviť všetko na jedinú kartu – na vakcínu – a obetovať pritom iné opatrenia nie je prezieravé ani zodpovedné.

Riešením by mala byť dynamická sústava opatrení. Jednou zo zbraní je vakcína. Ťažisko očkovacej kampane by nemalo byť namierené na zamestnancov, ale na seniorov. Popri tom by mala byť vakcína dostupná pre každého záujemcu. No súbežne s tým by sa nemalo rezignovať na konvenčné epidemické opatrenia, ako sú obmedzenia pohybu (plus masívne testovanie) v ohniskách infekcie.

Primerané obmedzenia a testovanie by sa mali v najviac zasiahnutých okresoch týkať aj zaočkovaných, keďže aj oni sa podieľajú na šírení vírusu. Alebo na napĺňaní kapacít nemocníc (v nemocniciach je už viac ako 700 plne očkovaných pacientov; čiže viac, ako sú bežné, predkrízové kapacity infekčných oddelení).

A nakoniec: sústava všetkých opatrení by mala byť cielená najmä na ochranu seniorov. Zo 707 plne očkovaných v nemocniciach je viac ako 500 z vekovej skupiny 65+. Pri neočkovaných na lôžkach je takisto väčšina z tejto najviac zraniteľnej vekovej kategórie.

Ak niekto v tejto situácii hrubo tlačí na pravidelnú očkovaciu povinnosť pre zamestnaných ľudí (väčšinou mladších), tak asi stráca kontakt s realitou. Ešte horšie je, ak kvôli dosiahnutiu tohto cieľa žiada obetovať iné epidemické opatrenia vrátane obmedzení pre očkovaných v ohniskách.

A celkom absurdné je, ak na to zboku nalieha hlava štátu. Bez toho, aby sama ukázala odvahu – a priznala farbu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.