Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2015

Na Slovensku prvýkrát realizovali výkon embolizácie prostaty

Nezhubné zväčšenie prostaty je najčastejšou príčinou poruchy močenia u mužov. Vo Fakultnej nemocnici v Trnave použili prvý krát miniinvazívny zákrok.

"Embolizácia prostaty predstavuje novú alternatívnu metódu liečby pre pacientov s týmto problémom, ktorí neodpovedajú na medikamentóznu liečbu a nie sú vhodní alebo schopní podstúpiť chirurgickú liečbu," uviedol lekár urologického oddelenia FN Marián Cvik. Ide o miniinvazívny zákrok, pri ktorom sa pomocou mikrokatétra do drobných ciev, ktoré zásobujú prostatu, podajú mikročastice. To zablokuje prítok krvi do prostaty, postupné zmenšenie veľkosti prostaty a ústup klinických ťažkostí. Zákrok sa vykonáva cez malý vpich v slabine pod kontrolou röntgenového zobrazenia.

Podľa primára Rádiologickej kliniky FN Andreja Klepanca z doterajších výsledkov zo svetových štúdií dochádza u pacientov po embolizácii v priebehu prvých šiestich mesiacov k 30- až 40-percentnému zmenšeniu veľkosti prostaty, výraznému ústupu klinických ťažkostí a zlepšeniu kvality života. Kľúčom k úspechu procedúry je výber vhodných pacientov na zákrok na základe multidisciplinárnej spolupráce urológa a intervenčného rádiológa. Riaditeľ FN Martin Neštický upozornil, že embolizácia prostaty je ďalším z medicínskych výkonov, ktorý v Trnave zavádzajú ako prví na Slovensku. "Najväčšiu vďaku je, samozrejme, potrebné adresovať progresívnemu personálu," dodal riaditeľ FN.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.