Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
10. november 2021

Miriam Lexmann pozýva vysokoškolákov do esejistickej súťaže

Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann spolu s Nadáciou Hannsa Seidla vyhlasujú esejistickú súťaž pre študentov všetkých odborov vysokých škôl a univerzít. Autori troch najlepších esejí budú ocenení vecnými cenami s ponukou stáže v kancelárii Nadácie Hannsa Seidla a víťaz súťaže získa iPad a návštevu Bruselu.

 

Miriam Lexmann pozýva vysokoškolákov do esejistickej súťaže

Uchádzači musia do 1. decembra do 13.00 h prostredníctvom elektronického formulára na tomto odkaze odovzdať esej v rozsahu 1 500 až 2 000 slov na tému Ak by si mohol/mohla zmeniť jednu vec na Európskej únii, čo by to bolo?

Súťažný text musí spĺňať parametre eseje: musí mať jednu jasnú tézu, dva argumenty za, dva argumenty proti, ich vyriešenie a zakľúčenie textu. Esej musí byť štruktúrovaná, prehľadná a musí mať kvalitnú štylistickú a gramatickú stránku. Dôležité je držať sa témy, ktorú si autor vytýčil, vyhnúť sa logickým a argumentačným chybám a skutočne odpovedať na problém, ktorý autor identifikoval.

„Obdobie života na vysokej škole je veľmi vzácne. Je to čas, keď má mladý človek šancu zamyslieť sa do hĺbky nad otázkami, na ktoré už pravdepodobne nebude mať nikdy čas,“ hovorí Miriam Lexmann, ktorá pôsobí v Európskom parlamente za Kresťanskodemokratické hnutie a sama vyštudovala okrem iného aj filozofiu.

„Chcela by som, aby študenti odvážne povedali svoj názor, aby sa pokúsili nájsť jednu vec, ktorá je podľa nich dôležitá, aby hľadali argumenty, debatovali najprv sami so sebou a potom aby to dali na papier a prezentovali to pred ostatnými. Takáto intelektuálna práca má byť centrom univerzitného vzdelania, a to najmä v humanitných odboroch,“ dodáva europoslankyňa.

Eseje budú hodnotiť akademici z rôzneho prostredia

Pozvanie do akademickej poroty prijali traja akademici z domáceho aj zahraničného univerzitného prostredia. Jakub Betinský, ktorý vyučuje medicínsku etiku na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a je zakladateľom úspešného podcastu o filozofii Pravidelná dávka. Ďalším je Róbert Toth, ktorý pôsobí v Kolégiu Antona Neuwirtha. Trojčlennú porotu uzatvára Ján Tomaštík, ktorý je doktorandom na Masarykovej univerzite v Brne, venuje sa politickej filozofii a v minulosti pôsobil v renomovanej medzinárodnej právnickej organizácii ADF International.

Inzercia

Ako sa prihlásiť?

Študenti si musia prečítať štatút súťaže a vyplniť prihlasovací formulár na stránke www.lexmann.eu. Vo formulári sa nachádza miesto na nahratie eseje v jednom z formátov DOC, DOCX, PAGES a PDF. Formulár treba vyplniť celý a dať pozor na správnosť údajov. Esej treba spolu s formulárom odoslať do 1. decembra 2021 do 13.00 h.

Čo ak som esej ešte nepísal?

Do súťaže sú pozvaní aj menej skúsení študenti alebo študenti technických smerov, ktorí nemajú skúsenosť s písaním. Zapojiť sa do takejto súťaže je totiž najlepším spôsobom, ako sa začať zlepšovať v akademickom písaní. Pre menej skúsených môže byť nápomocná príručka dostupná na tomto odkaze.

Odporúčame

Festival slobody opäť naživo pre verejnosť

Festival slobody opäť naživo pre verejnosť

Hlavnými témami XI. ročníka Festivalu slobody sú 80. výročie prijatia tzv. Židovského kódexu a protižidovského zákonodarstva, problematika železnej opony a zákona o ochrane štátnych hraníc z roku 1951 a osobnosť disidenta a zakladateľa ÚPN Jána Langoša.

KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

Namiesto jedného potrebuje Slovensko osem volebných obvodov. Takmer tretina národných poslancov z Bratislavy, časté obchádzanie regiónov vládou pri vážnych rozhodnutiach či snahy oligarchov riadiť politikov sú vážnym pozvaním, aby sa konečne zmenil volebný zákon. Uviedol to predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.