Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2015

Putin nechce Ukrajine poskytnúť zľavy a výhody, sankcie však nechystá

Podľa Putinovho názoru na budúci rok možno očakávať zhoršenie ekonomických vzťahov Moskvy s Kyjevom.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na výročnej tlačovej konferencii v Moskve uviedol, že Rusko sa nechystá zavádzať voči Ukrajine nejaké sankcie. Ukrajina "už len viac nebude mať úľavy ani výhody", aké mala doteraz.

Ruský prezident tiež zdôraznil, že Rusko nemá záujem na vyostrení konfliktu na východe Ukrajiny. Upozornil však, že nie je možné riešiť ho cestou fyzickej likvidácie ľudí, ktorí tam žijú. Za Rusko povedal, že je otvorené dialógu s Ukrajinou. 

Šéf Kremľa upriamil pozornosť na fakt, že vo voľbách "všade na juhovýchode Ukrajiny víťazí opozícia" a vyjadril údiv nad tým, že to nezaznamenala aj vláda v Kyjeve.

Putin pripomenul, že ukrajinský parlament prijal zákon o osobitnom štatúte Donbasu, pričom sa však ďalej schvaľujú dodatky, ktoré odďaľujú jeho platnosť. Keď však Rusko upozorňuje na túto nežiaducu prax, dostáva od Kyjeva odpoveď, že "všetko sa plní".

Pokiaľ ide o realizáciu plánu na riešenie krízy v tejto časti Ukrajiny, Putin označil za manipulácie tie kroky, ktoré Kyjev podniká pri plnení mierových protokolov uzavretých v Minsku. 

Putin na tlačovej konferencii tlmočil názor, že výmena zajatcov by mala byť predmetom dialógu s ukrajinskou stranou. Výmena by "mala byť rovnocenná" a podľa princípu "všetkých za všetkých". Rusko v tejto záležitosti plne podporuje pozíciu Donbasu. Putin takto odpovedal na otázku, či sa uskutoční výmena väznenej Nadije Savčenkovej alebo režiséra Olega Sencova a ďalších. Ruský prezident pritom uviedol, že treba rozlišovať medzi príslušníkmi regulárnej armády a tými, ktorí šli na Ukrajinu bojovať dobrovoľne. 

Inzercia

Odporúčame

Policajti dostanú tisíce nových zbraní

Policajti dostanú tisíce nových zbraní

Takmer 23 miliónov eur bez DPH bude stáť prezbrojenie slovenských policajtov, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, finančnej správy a armády. Nakúpiť sa má viac ako 46.000 zbraní s príslušenstvom.

Zsolt Simon vyzval Kotlebu, aby odstúpil

Zsolt Simon vyzval Kotlebu, aby odstúpil

Výzvu na odstúpenie z postu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja adresoval dnes Mariánovi Kotlebovi krajský predseda strany Most-Híd a podpredseda tejto strany Zsolt Simon.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.