Rýchlik z Popradu

Rýchlik z Popradu

Tento týždeň sa medzi slovenským parlamentom a prezidentom odohralo niečo, pred čím bledne aj bruselská definícia flexibility.

Reč je o slávnom pozmeňovacom návrhu poslanca Madeja, ktorým mal byť zakázaný lízing, splátkový predaj či dokonca refinancovanie pôžičiek. Rekapitulácia:

V stredu 9. decembra predložil poslanec Madej svoju novelu, večer bola v parlamente schválená.

Podľa kuloárnych informácií poslanec Madej všetkých uistil, že o návrhu „hovoril“ s ľuďmi z Národnej banky Slovenska, ministerstva financií aj spravodlivosti. Samozrejme, že by sa to dalo urobiť aj oficiálne, spomenuté inštitúcie by mohli svoje stanoviská k Madejovmu textu publikovať, ich experti mohli byť prizvaní na zasadnutie výboru, ale poslanec Smeru ukázal, že je aj efektívnejší a rýchlejší spôsob. A ušetrí sa ním čas aj papier.

Keďže vo štvrtok a piatok bol prezident na návšteve Bulharska, so zákonom sa mohol oboznámiť až tento pondelok. A bez toho, aby čakal na skončenie prebiehajúcej schôdze, Madejov zákon okamžite vrátil do parlamentu, ten ho ešte v ten deň promptne zaradil do prebiehajúcej schôdze a hneď na ďalšie ráno v utorok 15. decembra o zákone rokovali výbory, aby ho parlament o pár hodín s prezidentovými pripomienkami schválil. Keďže teraz ho už prezident nemusí podpisovať, nič nebráni jeho účinnosti. Čím skôr, tým lepšie, samozrejme.

Nebudeme pána prezidenta upodozrievať z nijakých nekalých dôvodov, napríklad že konal tak rýchlo aj preto, že v minulosti vlastnil dve firmy podnikajúce so splátkovým predajom a časť jeho rodiny je v biznise prítomná aj dnes. Fakt ale je, že prezident konal nezvykle rýchlo a niekomu tým urobil službu.

Prezident Kiska celkom evidentne vyšiel v ústrety Smeru, ktorý sa chce vyhnúť januárovej schôdzi. Keby nebol zákon podpísal, nebol by vstúpil do platnosti, takže o prípadných škodách nemôže byť ani reči. Opozícia prišla v januári o jednu príležitosť vysmiať sa z kompetentnosti a pracovitosti poslancov Smeru. Aj vďaka prezidentovi.


Foto: TASR/Štefan Puškáš

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo