Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2015

Čína vyslala do vesmíru prvý kozmický ďalekohľad

Čína vyslala na obežnú dráhu Zeme prvý vesmírny ďalekohľad. Jeho úlohou bude pátrať po hypotetickej tmavej hmote, ktorú nie je možné pozorovať bežnými astronomickými prostriedkami.

Nosná raketa Dlhý pochod 2-D nesúca teleskop odštartovala vo štvrtok z kozmodrómu Ťiou-čchüan na severovýchode Číny, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na čínske štátne médiá.

Nový vesmírny ďalekohľad a názvom Prieskumník častíc tmavej hmoty dostal neformálne označenie Wu-kchung, čo je postava Opičieho kráľa zo známeho čínskeho románu zo 16. storočia Putovanie na západ. 

Teleskop s hmotnosťou 1,9 tony bude umiestnený 500 kilometrov nad zemským povrchom na obežnej dráhe synchronizovanej so Slnkom. Počas prvých dvoch rokov bude mať za úlohu skenovať vesmír vo všetkých smeroch a sledovať, odkiaľ prichádzajú vysoko energetické častice. V treťom roku sa sústredí na oblasti vesmíru s najväčšou pravdepodobnosťou výskytu tmavej hmoty.

Minimálna dĺžka misie má byť tri roky, ale počíta sa s jej možným predĺžením až na päť rokov, uviedla agentúra Sinchua.

Dáta získané "Opičím kráľom" bude analyzovať viac ako 100 vedcov. Prvé zistenia by mali byť publikované v druhej polovici roku 2016. 

Nepriame náznaky existencie tmavej hmoty boli zaznamenané už viacerými vesmírnymi ďalekohľadmi. Keďže však táto predpokladaná látka nevysiela elektromagnetické žiarenie, je pozorovateľná len vďaka interakcii s kozmickými objektmi tvorenými bežnou hmotou. Predpokladá sa, že záhadná tmavá hmota tvorí takmer 26 percent vesmíru.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.