Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2015

Ukrajina do mesiaca zastaví obchodovanie s Krymom

Ukrajinská vláda včera rozhodla o zastavení obchodovania s polostrovom Krym, ktorý v marci minulého roka anektovalo Rusko. Oznámil to včera ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Podľa Jaceňuka toto rozhodnutie vstúpi do platnosti za 30 dní, pričom Ukrajina v rámci neho zastaví dodávky prác, tovarov a služieb na Krym, ako aj v opačnom smere. Zákaz sa netýka iba osobných vecí, sociálne dôležitých potravinových produktov a humanitnej pomoci.

Podľa ukrajinského štatistického úradu doviezol Krym za 10 mesiacov tohto roka zo zvyšnej oblasti Ukrajiny tovar v hodnote 702 miliónov USD (642,1 milióna eur), zatiaľ čo opačným smerom vyviezol tovar len za 25,5 milióna USD.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou tak pokračuje naďalej. Ešte pred zverejnením Kyjeva o zastavení obchodov s Krymom Moskva uviedla, že od januára budúceho roka pozastavuje platnosť dohody o zóne voľného obchodu s Ukrajinou. Príslušný dekrét podpísal ruský prezident Vladimir Putin, pričom Rusko oznámilo, že k tomuto kroku pristúpilo "v dôsledku mimoriadnych okolností, ktoré sa týkajú záujmov a ekonomickej bezpečnosti Ruskej federácie". Moskva tak reagovala na blížiaci sa začiatok voľného obchodu Ukrajiny s Európskou úniou.

Rusko už niekoľkokrát dalo najavo obavy z tohto kroku, nakoľko by to podľa neho mohlo viesť k nekontrolovateľnému prílevu európskeho tovaru na ruský trh. Podľa ruského ministerstva hospodárstva stredajšie rozhodnutie bude znamenať ukončenie preferenčného režimu v oblasti ciel, investícií a služieb.

Inzercia

Odporúčame

Ukrajinský minister vnútra hodil po Saakašvilim pohár s vodou (video)

Ukrajinský minister vnútra hodil po Saakašvilim pohár s vodou (video)

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov hodil po bývalom gruzínskom prezidentovi Michailovi Saakašvilim pohár s vodou. K incidentu došlo v pondelok počas zasadania ukrajinskej Národnej rady pre reformy. Avakov zverejnil videozáznam z incidentu v stredu na svojom facebookovom účte, informovala agentúra AP.

Proti predaju PKO bojujú obyvatelia aj výzvou primátorovi

Proti predaju PKO bojujú obyvatelia aj výzvou primátorovi

Proti predaju budov bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO) podpísalo takmer 40 obyvateľov výzvu, adresovanú primátorovi hlavného mesta Ivovi Nesrovnalovi. Žiadajú, aby nepodpísal uznesenie mestského zastupiteľstva, na základe ktorého bratislavská samospráva predá budovy PKO spoločnosti Henbury Development, majiteľovi pozemkov pod kultúrnym stánkom, za jedno euro.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.