Keď Merkelová meria dvojitým metrom

Keď Merkelová meria dvojitým metrom

Európski lídri dnes často hovoria o solidarite. Projekt plynovodu Nord Stream 2 je však ukážkovým príkladom jej nedostatku a ignorácie spojencov.

Jednou z tém zajtrajšieho samitu EÚ by mal byť aj projekt rozšírenia plynovodu Nord Stream. Takzvaný Nord Stream 2, ktorý má silnú podporu Nemecka, by umožnil posilnenie dodávok ruského plynu podmorskou cestou priamo do Nemecka. Rusom to pomôže uskutočniť ich plán a od roku 2019 obísť pri tranzite plynu Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Obidve krajiny tak prídu o významný balík príjmov z tranzitných poplatkov.

Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko poslali do Bruselu list, v ktorom výstavbu Nord Stream 2 odmietajú. Ich pozíciu podporuje aj Česko, hoci sa k listu nepripojilo. Našim susedom prekážal jeho vraj príliš tvrdý tón.

V každom prípade, ak sa tento projekt zrealizuje, bude znamenať posilnenie Ruska a oslabí doterajšie tranzitné krajiny v strednej a východnej Európe. A zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa uskutočniť nemal. S Gazpromom sa na ňom dohodli silní európski energetickí hráči ako nemecký E.ON a BASF, rakúsky OMV, francúzska firma ENGIE a britsko-holandský koncern Shell. Má tak podporu hospodárskych a politických kruhov najsilnejších európskych krajín.

V prospech Gazpromu

Okrem ekonomického poškodenia niektorých krajín EÚ bude mať Nord Stream 2 aj vážne politické dôsledky.

Asi najčastejším slovom, ktoré dnes európski politici, najmä tí nemeckí a francúzski opakujú, je solidarita. A keď si niektoré členské štáty EÚ dovolia spochybniť pomoc Grécku, sankcie proti Rusku či politiku voči utečencom, sú okamžite kritizované za jej nedostatok. Tichý súhlas Bruselu, Angely Merkelovej a ďalších európskych lídrov s projektom Nord Stream 2 je však ešte väčším príkladom nedostatku solidarity než odpor niektorých krajín voči mechanizmu povinných kvót pre utečencov.

Predovšetkým je to nôž do chrbta Ukrajine. Lídri revolúcie na Majdane išli do zápasu s Janukovyčom a následne aj Ruskom tak razantne aj preto, že európska diplomacia deklarovala, že za nimi stojí. Ak však Nemecko a ďalšie štáty rozšírenie plynovodu Nord Stream požehnajú, pripravia Ukrajinu o strategický biznis, urobia ju ešte viac závislou od európskej pomoci a v konečnom dôsledku oslabia jej pozíciu v konflikte s Ruskom.

Vážnu ranu dostane aj politika sankcií voči Rusku. Všetkým v Kremli totiž bude jasné, že zo strany EÚ ide už len o rétorický alibizmus a obnovenie štandardných obchodných vzťahov, po ktorom už teraz veľké nemecké firmy volajú, je len otázkou času. Nakoniec Taliansko už minulý týždeň predbežne zablokovalo predĺženie sankcií proti Rusku a to práve s argumentom, že Nemecko podporou Nord Stream 2 uprednostňuje svoje ekonomické záujmy pred spoločnou európskou politikou.

Pre Slovensko a ďalšie krajiny to okrem výpadku príjmov z tranzitu plynu bude tiež signálom, že európske deklarácie o pomoci pri diverzifikácii zdrojov a znížení ich závislosti od ruského plynu sú v skutočnosti len salónnym bonmotom. Takým, ktorý sa často opakuje, dobre znie, ale nikto ho nemyslí vážne. Nord Stream 2 totiž v skutočnosti znamená presný opak. Posilnenie pozície Gazpromu a ruského plynu na európskom trhu.

Darček populistom

Podpora tohto projektu zo strany Merkelovej a spol. navyše nahráva do kariet európskym populistom všetkého druhu. Do série im pribudne ďalší argument o tom, že bruselské elity vodu kážu a víno pijú. Na jednej strane vášnivo hovoria o potrebe solidarity, keď však príde na lámanie chleba, často pri jej aplikácii uplatňujú dvojitý meter.

Ak sa zajtra v Bruseli niektorý zo stredoeurópskych alebo pobaltských premiérov Merkelovej opýta, ako má voličom vysvetliť, že musia byť napríklad v otázke utečencov solidárni s Nemeckom, keď to v dôležitých veciach ignoruje ich záujmy, vôbec sa mu to nebude dať zazlievať. Naopak, bude to dobre položená otázka.

Foto: TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo