Festival slobody opäť naživo pre verejnosť
Hlavnými témami XI. ročníka Festivalu slobody sú 80. výročie prijatia tzv. Židovského kódexu a protižidovského zákonodarstva, problematika železnej opony a zákona o ochrane štátnych hraníc z roku 1951 a osobnosť disidenta a zakladateľa ÚPN Jána Langoša.

Festival slobody sa po špecifickom X. ročníku, ktorý sa odohrával najmä v online priestore a na vlnách rozhlasu, snaží tento rok vrátiť k svojej pôvodnej multižánrovosti a pestrej programovej palete. Program v Bratislave potrvá do 17. novembra.
Filmovú prehliadku v kine Lumière otvorila 3. novembra predpremiéra dokumentárneho filmu Slavomíra Zrebného Slobodní, ktorý ukazuje príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. Títo dlhoroční priatelia ovplyvnení profesorom Tomislavom Kolakovičom už v mladosti pracovali na evanjelizácii študentov a robotníkov, zapojili sa do Slovenského národného povstania, neskôr prežili roky v komunistických väzeniach a napokon sa stali vedúcimi osobnosťami podzemnej cirkvi. Film hovorí o tom, ako človek môže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám.
Ústrednou témou druhého filmového večera bola spomienka na disidenta a porevolučného politika Jána Langoša, ktorý sa zaslúžil o rozpustenie Štátnej bezpečnosti a vznik Ústavu pamäti národa. Tento rok si pripomíname 75. výročie jeho narodenia, ako aj 15. výročie jeho tragickej smrti. Po dokumentárnom filme Ján Langoš – strážca pamäti nasledovala diskusia s disidentom, zakladajúcim členom Verejnosti proti násiliu a niekdajším politikom Ladislavom Snopkom a s historikom Patrikom Dubovským, ktorý je autorom novej publikácie ÚPN Ján Langoš. Od samizdatov a VPN po dokumenty ŠtB a ÚPN.
Filmová prehliadka bude v piatok 5. novembra pokračovať vojnovou drámou Námestie svätej Alžbety a dokumentárnym filmom Projekt Orwell alebo 2 + 2 = 4? Večer v kine Lumière uzavrie triler Pán Jones, ktorý prináša výnimočný príbeh novinára Garetha Jonesa. Waleský novinár v roku 1933 cestoval do Sovietskeho zväzu, kde odkryl hrozivú pravdu o stalinistickom režime. Pôvodne bežný novinársky výskum, ktorý sa zmenil na zápas o život, neskôr inšpiroval Georgea Orwella pri písaní slávnej alegórie Zvieracia farma. Premietanie v kine Lumière je otvorené len pre plne očkovaných divákov.
Neoddeliteľnou súčasťou filmovej prehliadky počas Festivalu slobody je aj program pre školy, ktorý mladým ľuďom približuje obdobie neslobody a prenasledovanie obyvateľstva nielen cez filmy, ale aj diskusiami s historikmi.
Program v Slovenskom rozhlase, ktorý je už niekoľko rokov známy ako Festival slobody pod pyramídou, otvorí tému protižidovského zákonodarstva a holokaustu na Slovensku aj problematiku železnej opony. V pondelok 8. novembra budú súčasťou dopoludňajšieho programu pre školy aj diskusie s historikmi na spomínané témy, ktoré naživo odvysiela Rádio Devín. Večerný program v rozhlase sa začne vernisážou výstav Uzákonené bezprávie. Holokaust a protižidovské zákonodarstvo na Slovensku a Filozofi v novembri 1989 – od nepovolenej demonštrácie k študentskému štrajku v Átriu Slovenského rozhlasu. Od 19. hodiny bude na vlnách Rádia Devín vysielaný slávnostný program Hommage à Ján Langoš s hosťami Františkom Mikloškom a Michalom Dzurjaninom. Spomienkový program bude sprevádzať piesňami Karla Kryla v rockovom podaní kapela Krylband pod vedením Mikiho Michelčíka.
Program v rozhlase doplní 12. novembra o 13.00 h autorské sprevádzanie výstavami v Átriu Slovenského rozhlasu spojené so slávnostným odovzdaním medzinárodnej Ceny Egona Erwina Kischa za publikáciu Študentský prológ k Nežnej revolúcii – Bratislava 16. november 1989 zostavovateľom Martinovi Homzovi, Márii Mikovej a Milanovi Novotnému.
Výstava Týždenník Solidarita – pamätník slobody slova cez komiksové ilustrácie priblíži poľský odboj proti komunizmu v 80. rokoch a časopis, ktorý ukončil monopol komunistickej strany v oblasti médií. Výstavu bude možné vidieť od 8. novembra vo vitrínach Poľského inštitútu v Bratislave z Klobučníckej ulice.
10. novembra budú na youtubovom kanáli Ústavu pamäti národa slávnostne vyhlásené výsledky súťaže Klubu 89 a ÚPN Naša nedávna história, tentoraz s podnázvom Odvrátená tvár spravodlivosti – začiatok železnej opony. Cieľom súťaže je zvýšiť záujem žiakov a študentov o dejiny 20. storočia. Pochopenie histórie má zlepšiť kritické myslenie mladých ľudí a tak ich viesť k hlbšiemu porozumeniu tém, ktoré rezonujú v spoločnosti. Počas oceňovania budú môcť diváci vidieť aj ukážky víťazných prác vrátane audiovizuálnej tvorby.
Tradičnou súčasťou Festivalu slobody, ktorá aj vďaka spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom nebude chýbať, je aj Víkend zatvorených hraníc. Pre verejnosť bude v sobotu 13. novembra popoludní pripravených niekoľko prehliadok železnej opony autobusom od Mosta SNP do Devínskej Novej Vsi, ktoré doplní odborný výklad. Večer o 19.00 h odohrajú v priestoroch A2 – Nového župného divadla herci Astorky Korza 90 divadelné predstavenie Smutná ranná modlitbička v réžii Silvestra Lavríka. V nedeľu 14. novembra budú hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi symbolicky uzavreté. Popoludňajší program, ktorý ponúkne skladby spojené s Nežnou revolúciou, odborné prednášky o režime na komunistických hraniciach aj rozhovory s emigrantmi, vyvrcholí symbolickou spomienkou na obete železnej opony.
16. novembra sa pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave bude o 10.00 h konať spomienka na študentský pochod zo 16. novembra. 1989, na ktorú o 14.00 h nadviaže prezentácia novej publikácie ÚPN Nespôsobilý na vysokoškolské štúdium autorky Marty Glossovej v Pálffyho paláci.
Pietne spomienky na obete komunistického režimu budú 17. novembra pri pamätníku Brána slobody v Devíne a na cintoríne vo Vrakuni.
Definitívny program Festivalu slobody 2021 a opatrenia počas neho budú závisieť od aktuálnej epidemickej situácie, preto Ústav pamäti národa pozýva všetkých záujemcov, aby sledovali stránku www.festivalslobody.sk.