Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
05. november 2021

Festival slobody opäť naživo pre verejnosť

Hlavnými témami XI. ročníka Festivalu slobody sú 80. výročie prijatia tzv. Židovského kódexu a protižidovského zákonodarstva, problematika železnej opony a zákona o ochrane štátnych hraníc z roku 1951 a osobnosť disidenta a zakladateľa ÚPN Jána Langoša.

Festival slobody opäť naživo pre verejnosť

Festival slobody sa po špecifickom X. ročníku, ktorý sa odohrával najmä v online priestore a na vlnách rozhlasu, snaží tento rok vrátiť k svojej pôvodnej multižánrovosti a pestrej programovej palete. Program v Bratislave potrvá do 17. novembra.

Filmovú prehliadku v kine Lumière otvorila 3. novembra predpremiéra dokumentárneho filmu Slavomíra Zrebného Slobodní, ktorý ukazuje príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. Títo dlhoroční priatelia ovplyvnení profesorom Tomislavom Kolakovičom už v mladosti pracovali na evanjelizácii študentov a robotníkov, zapojili sa do Slovenského národného povstania, neskôr prežili roky v komunistických väzeniach a napokon sa stali vedúcimi osobnosťami podzemnej cirkvi. Film hovorí o tom, ako človek môže zmeniť svet, ale nemôže to urobiť sám.

Ústrednou témou druhého filmového večera bola spomienka na disidenta a porevolučného politika Jána Langoša, ktorý sa zaslúžil o rozpustenie Štátnej bezpečnosti a vznik Ústavu pamäti národa. Tento rok si pripomíname 75. výročie jeho narodenia, ako aj 15. výročie jeho tragickej smrti. Po dokumentárnom filme Ján Langoš – strážca pamäti nasledovala diskusia s disidentom, zakladajúcim členom Verejnosti proti násiliu a niekdajším politikom Ladislavom Snopkom a s historikom Patrikom Dubovským, ktorý je autorom novej publikácie ÚPN Ján Langoš. Od samizdatov a VPN po dokumenty ŠtB a ÚPN.

Filmová prehliadka bude v piatok 5. novembra pokračovať vojnovou drámou Námestie svätej Alžbety a dokumentárnym filmom Projekt Orwell alebo 2 + 2 = 4? Večer v kine Lumière uzavrie triler Pán Jones, ktorý prináša výnimočný príbeh novinára Garetha Jonesa. Waleský novinár v roku 1933 cestoval do Sovietskeho zväzu, kde odkryl hrozivú pravdu o stalinistickom režime. Pôvodne bežný novinársky výskum, ktorý sa zmenil na zápas o život, neskôr inšpiroval Georgea Orwella pri písaní slávnej alegórie Zvieracia farma. Premietanie v kine Lumière je otvorené len pre plne očkovaných divákov.

Neoddeliteľnou súčasťou filmovej prehliadky počas Festivalu slobody je aj program pre školy, ktorý mladým ľuďom približuje obdobie neslobody a prenasledovanie obyvateľstva nielen cez filmy, ale aj diskusiami s historikmi.

Program v Slovenskom rozhlase, ktorý je už niekoľko rokov známy ako Festival slobody pod pyramídou, otvorí tému protižidovského zákonodarstva a holokaustu na Slovensku aj problematiku železnej opony. V pondelok 8. novembra budú súčasťou dopoludňajšieho programu pre školy aj diskusie s historikmi na spomínané témy, ktoré naživo odvysiela Rádio Devín. Večerný program v rozhlase sa začne vernisážou výstav Uzákonené bezprávie. Holokaust a protižidovské zákonodarstvo na Slovensku a Filozofi v novembri 1989 – od nepovolenej demonštrácie k študentskému štrajku v Átriu Slovenského rozhlasu. Od 19. hodiny bude na vlnách Rádia Devín vysielaný slávnostný program Hommage à Ján Langoš s hosťami Františkom Mikloškom a Michalom Dzurjaninom. Spomienkový program bude sprevádzať piesňami Karla Kryla v rockovom podaní kapela Krylband pod vedením Mikiho Michelčíka.

Program v rozhlase doplní 12. novembra o 13.00 h autorské sprevádzanie výstavami v Átriu Slovenského rozhlasu spojené so slávnostným odovzdaním medzinárodnej Ceny Egona Erwina Kischa za publikáciu Študentský prológ k Nežnej revolúcii – Bratislava 16. november 1989 zostavovateľom Martinovi Homzovi, Márii Mikovej a Milanovi Novotnému.

Inzercia

Výstava Týždenník Solidarita – pamätník slobody slova cez komiksové ilustrácie priblíži poľský odboj proti komunizmu v 80. rokoch a časopis, ktorý ukončil monopol komunistickej strany v oblasti médií. Výstavu bude možné vidieť od 8. novembra vo vitrínach Poľského inštitútu v Bratislave z Klobučníckej ulice.

10. novembra budú na youtubovom kanáli Ústavu pamäti národa slávnostne vyhlásené výsledky súťaže Klubu 89 a ÚPN Naša nedávna história, tentoraz s podnázvom Odvrátená tvár spravodlivosti – začiatok železnej opony. Cieľom súťaže je zvýšiť záujem žiakov a študentov o dejiny 20. storočia. Pochopenie histórie má zlepšiť kritické myslenie mladých ľudí a tak ich viesť k hlbšiemu porozumeniu tém, ktoré rezonujú v spoločnosti. Počas oceňovania budú môcť diváci vidieť aj ukážky víťazných prác vrátane audiovizuálnej tvorby.

Tradičnou súčasťou Festivalu slobody, ktorá aj vďaka spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom nebude chýbať, je aj Víkend zatvorených hraníc. Pre verejnosť bude v sobotu 13. novembra popoludní pripravených niekoľko prehliadok železnej opony autobusom od Mosta SNP do Devínskej Novej Vsi, ktoré doplní odborný výklad. Večer o 19.00 h odohrajú v priestoroch A2 – Nového župného divadla herci Astorky Korza 90 divadelné predstavenie Smutná ranná modlitbička v réžii Silvestra Lavríka. V nedeľu 14. novembra budú hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi symbolicky uzavreté. Popoludňajší program, ktorý ponúkne skladby spojené s Nežnou revolúciou, odborné prednášky o režime na komunistických hraniciach aj rozhovory s emigrantmi, vyvrcholí symbolickou spomienkou na obete železnej opony.

16. novembra sa pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave bude o 10.00 h konať spomienka na študentský pochod zo 16. novembra. 1989, na ktorú o 14.00 h nadviaže prezentácia novej publikácie ÚPN Nespôsobilý na vysokoškolské štúdium autorky Marty Glossovej v Pálffyho paláci.

Pietne spomienky na obete komunistického režimu budú 17. novembra pri pamätníku Brána slobody v Devíne a na cintoríne vo Vrakuni.

Definitívny program Festivalu slobody 2021 a opatrenia počas neho budú závisieť od aktuálnej epidemickej situácie, preto Ústav pamäti národa pozýva všetkých záujemcov, aby sledovali stránku www.festivalslobody.sk.

 

Odporúčame

KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

Namiesto jedného potrebuje Slovensko osem volebných obvodov. Takmer tretina národných poslancov z Bratislavy, časté obchádzanie regiónov vládou pri vážnych rozhodnutiach či snahy oligarchov riadiť politikov sú vážnym pozvaním, aby sa konečne zmenil volebný zákon. Uviedol to predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

ŠTATÚT SÚŤAŽE – sociálne siete

ŠTATÚT SÚŤAŽE – sociálne siete

Diár 2022 Miluj a rob, čo chceš! (ďalej len „Štatút“) Štatút upravuje podmienky účasti na Súťaži, spôsob a postup pri vykonávaní činností potrebných na jej realizáciu a vymedzuje podrobnosti o právach a povinnostiach účastníkov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.