Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. december 2015

Nespokojní učitelia rokovali s J. Draxlerom, zvažujú ďalšie kroky

Slovenská komora učiteľov (SKU) a Iniciatíva bratislavských učiteľov (IBU) dostali na včerajšom rokovaní od ministra školstva Juraja Draxlera ponuku byť súčasťou pracovnej skupiny, ktorá sa od januára začne zaoberať najpálčivejšími problémami v regionálnom školstve. Taktiež budú môcť spoluvytvárať formuláciu, ktorá má byť základnou politickou garanciou, že ďalšia vláda bude mať školstvo ako skutočnú prioritu.

Učitelia prišli na rokovanie s ministrom s požiadavkami, ktoré SKU prezentovala ešte koncom októbra. Konkrétne ide o požiadavku zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov. A v poslednom bode učitelia chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Draxler na margo požiadaviek zopakoval, že súhlasí s tým, že sa musia zlepšiť platy učiteľov a materiálne vybavenie škôl. Pri vybavenosti škôl dominantný balík peňazí bude vždy prichádzať z eurofondov. V tomto smere sa podľa Draxlera udiali pozitívne zmeny. Reálny podľa neho nie je väčší balík peňazí do školstva od nového roka. "Asi je celkom zjavné, že sa nebude meniť rozpočet na budúci rok, napriek výzve Iniciatívy bratislavských učiteľov prezidentovi SR. Aj prezident SR podpísal rozpočet," dodal Draxler po rokovaní. Do budúcna podľa jeho slov treba smerovať k tomu, aby ohodnotenie učiteľov bolo blízke priemeru krajín OECD.

Podľa Branislava Kočana z IBU v školstve panuje nervózna atmosféra a učitelia majú stále pocit, že sú vodení za nos. "My stále nepovažujeme tieto odpovede za uspokojivé, nakoľko nám stále chýbajú garancie. Tie nedostávame a obávam sa, že aj programové vyhlásenie vlády nemusí byť dostatočnou garanciou, pretože vyhlásenie je jedna vec a to, ako sa plní, je druhá vec,“ zdôraznil Kočan. Učitelia preto navrhujú, aby sa záväzky dávať viac peňazí do školstvo pretavili do legislatívnej podoby.

Čo sa týka ďalšieho postupu učiteľov, Kočan uviedol, že iniciatívy z celého Slovenska sa spájajú a dohadujú ďalší postup s Novými školskými odbormi. "Zatiaľ my citlivo vyhodnocujeme tie akcie, ktoré sme uskutočnili, a vnímame veľmi pozorne tie názory učiteľov, ktoré volajú po razantnejších krokoch, pretože stále máme dojem, že sa nič nemení," dodal Kočan.

IBU iniciovala prvý protest začiatkom novembra s názvom Zraz dlhých nosov. O pár týždňov neskôr to bol Deň zdravia, počas ktorého absolvovali zapojení učitelia preventívne prehliadky alebo išli darovať krv. Posledným protestom bol Babysitting Day (10.12.), keď chceli učitelia poukázať na to, že ich mzda sa nevyvíja podľa trhových pravidiel, ale je na úrovni babysitterky. Tento protest podporilo 9350 učiteľov z 502 škôl z celého Slovenska.

Inzercia

Odporúčame