Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. december 2015

Ultrapravičiar Wilders sa stal politikom roka 2015 v Holandsku

Holandský politik a líder euroskeptickej a protiimigračnej Strany slobody (PVV) Geert Wilders bol vo svojej krajine označený za politika roka.

Titul, ktorý od roku 2004 udeľuje verejnoprávna televízna stanica NPO 1, získal Wilders už po tretíkrát (predtým v rokoch 2010 a 2013), čo sa zatiaľ nepodarilo nikomu z domácich politikov, uviedol dnes spravodajský server DutchNews.nl.

  Wilders v rámci televíznej ankety NPO 1 nazbieral 25 percent z celkového počtu 37.000 hlasov. Krajne pravicová PVV pod jeho vedením boduje u voličov v dôsledku prehlbovania súčasnej migračnej krízy v Európe a podľa posledných prieskumov verejnej mienky má rovnako 25-percentnú podporu, čo by v prípade volieb znamenalo zisk 35 kresiel v 150-člennom parlamente.

Na druhom mieste v rebríčku popularity sa ocitol líder holandskej strany Zelená ľavica Jesse Klaver (14 percent hlasov) a tretím najobľúbenejším je minister financií a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem (deväť percent).

 "Je to pre mňa veľká česť," zhodnotil výsledky televíznej ankety Wilders. Dodal, že tento výsledok ho v roku 2016 ešte viac povzbudí v jeho boji za ochranu záujmov Holandska. Šéf PVV požaduje uzavretie hraníc Holandska a utečeneckú krízu označil za "moslimskú inváziu".

  Holandsko sa do konca tohto roku chystá privítať rekordný počet utečencov. Do polovice novembra v tejto krajiny požiadalo o azyl 54.000 migrantov, čo prekonalo tamojší rekord z roku 1994, teda z obdobia občianskych vojen na Balkáne.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.