Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. december 2015

Ako to Haščák v zdraví prežil

O pár dní to budú presne štyri roky, čo bol na internete zverejnený spis Gorila. Nepriniesol však katarziu. Dôsledky Gorily sa viac blížia ku katastrofe.
Ako to Haščák v zdraví prežil

Vtedy pred štyrmi rokmi sa zdalo, že krátke slovenské ponovembrové dejiny budeme merať letopočtom pred Gorilou a po Gorile.

Pravica to neprežila

V politickom zmysle slova to aj platí: zverejnenie siskárskeho spisu Gorila, ktorý obsahoval prepisy údajných rozhovorov Jaroslava Haščáka s vtedajšími top reprezentantmi druhej Dzurindovej vlády, šéfkou FNM Annou Bubeníkovou, ale aj ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom, zničilo dovtedajšiu podobu slovenskej pravice.

Bol to vlastne oneskorený trest za roky 2005 a 2006, v ktorých sa Slovensko napriek veľkým a odvážnym reformám prepadlo do morálneho marazmu. Dodnes si pamätám na pocit zhnusenia medzi novinármi aj v časti vtedajšej Dzurindovej koalície, keď dvaja poslanci HZDS, Karol Džupa a Eduard Kolesár, zrazu na jeseň 2005 odišli z Mečiarovho hnutia – a z večera do rána sa stali poslušnými podporovateľmi pravicovej vlády, ktorá by inak bez ich dvoch hlasov nemohla pokračovať. Ale to už k SDKÚ patrilo, bola to éra modernizačných reforiem aj morálnych pokleskov, jedno ospravedlňovalo to druhé.

Potom však prišiel spor o výhradu vo svedomí, KDH odišlo z vlády, SDKÚ-DS zahrala na city mestských liberálnejších voličov a v predčasných voľbách nečakane dosiahla svoj historicky najlepší výsledok. O štyri roky neskôr vyhrala pravica na čele s SDKÚ voľby s tým, že vie nielen oveľa kompetentnejšie vládnuť, ale že má aj morálnu prevahu voči Smeru a jeho nenásytným oligarchom.

Koncom roka 2011 sa to všetko zmenilo a slovenská politika vstúpila do novej éry. Pravica si najskôr rozbila vládu. Následne ju Gorila pripravila aj o dlhé roky pestovaný pocit vlastnej morálnej nadradenosti.

To, že sme sa zo spisu Gorila dozvedeli, že vtedy na jeseň 2005 mal Džupa dostať od Haščáka štyri milióny a Kolesár šesť miliónov korún (čo všetci traja popierajú), bolo to najmenej. Spis Gorila je dotyk so zlom, ktorý stelesnil skľučujúci obraz našej doby a poníženie celej krajiny. Mierou prepojenia politiky na podnikateľské záujmy skupiny bol obsah spisu útokom na samotnú podstatu štátu.

Nezaslúženým dôsledkom Gorily bolo, že Smer po marci 2012 na štyri roky úplne ovládol krajinu a je možné, že pre slabosť novej, na troskách SDKÚ vznikajúcej pravice táto dominancia potrvá najmenej do roku 2020.

Ťažká rana pre Haščáka

Niečo sa však nezmenilo vôbec. Pred štyrmi rokmi sa zdalo, že Penta sa ocitla vo veľkej defenzíve, ktorá zastaví jej nepretržitú expanziu. Z dobre informovaných ľudí len málokto pochyboval o pravosti spisu. Keď začiatkom tohto roka Marek Gajdoš, šéf vyšetrovacieho tímu Gorily, pre denník Sme povedal, že „autenticita (spisu) sa do značnej miery potvrdzuje“, už tým nikoho neprekvapil, len nahneval Pentu a svojich nadriadených.

Platí, že pre Jaroslava Haščáka bolo zverejnenie spisu ťažkou ranou. Dlhé roky predtým sa snažil s nemalým úspechom pracovať na lepšom imidži Penty. Firma, ktorá mala kedysi imidž neľútostných žralokov, sa postupne prepracovávala do salónov.

Firma, ktorá mala kedysi imidž neľútostných žralokov, sa postupne prepracovávala do salónov. Zdieľať

To všetko aj vďaka inteligencii a istej svojráznej charizme, ktorou si Haščák získaval mnohých, s ktorými hovoril: fascinoval svojou vecnosťou aj otvorenosťou, nesnažil sa prikrášľovať, keď došla reč na minulosť Penty, s opovrhnutím sa vyjadroval o iných mocných podnikateľoch, ktorí nevedia nič vybudovať vlastnou hlavou, len cez konexie vyciciavať štát. A tiež dával slovami aj peniazmi najavo, ako mu záleží na dobrých iniciatívach a projektoch. Istú chvíľu sa zdalo, že Slovensko našlo v Haščákovi svojho Rockefellera, ktorý hriechy mladosti neskôr vykupuje filantropiou.

Pente sa v pravicovom prostredí tak trochu tolerovalo aj to, že či už za ministrovania Rudolfa Zajaca, alebo za Ivana Uhliarika mala pozoruhodný vplyv na tvorbu zdravotníckych zákonov, ako aj to, že na najvyšších postoch v zdravotníctve, napríklad v konkurenčnej štátnej zdravotnej poisťovni, sa ocitali ľudia, ktorí predtým a aj potom pracovali pre ňu.

Gorila však imidžové úspechy Penty zmazala. Finančná skupina sa zrazu ocitla aj v podnikateľskej defenzíve, obávala sa reputačných škôd a toho, čo to všetko spôsobí na zahraničných trhoch. Haščáka však poučenie z Gorily neviedlo k väčšej pokore, ale naopak k väčšej agresivite.

Do útoku!

V tom čase sa napríklad proti Danielovi Lipšicovi postupne vyrojilo množstvo diskreditačných informácií, fotokoláží s údajnou frajerkou, údajná facebooková komunikácia s frajerkou, najrôznejšie blogy so spravodajskými informáciami. Lipšic obvinil Pentu z eštebáckych praktík a podal na ňu trestné oznámenie. (Penta to všetko odmietla.)

Penta si tiež sebavedome kúpila viaceré dôležité noviny s dlhou tradíciou, v prípade denníka Sme sa minulý rok nezľakla ani protestu väčšej časti redakcie. Keď zo Sme odišla väčšina redakcie a založila si Denník N, Penta na články o sebe reagovala žalobami.

Penta si tiež sebavedome kúpila viaceré dôležité noviny s dlhou tradíciou. Zdieľať

Momentálne čelia tlaku zo strany Penty Aktuality.sk. Investigatívny tím Marka Vagoviča totiž v posledných týždňoch zverejnil niektoré ďalšie závažné informácie, ktoré dodatočne potvrdzujú pravosť Gorila. Minulý týždeň Aktuality zverejnili svoje najnovšie zistenie, podľa ktorého mal Jirko Malchárek po odchode z politiky dostať od firmy HM INVEST, v ktorej vlastnil necelé dve percentá, 34 miliónov korún.

Podľa portálu Aktuality pritom vyšetrovatelia preverujú, či Malchárek cez túto firmu nedostal úplatky za privatizačné rozhodnutia v prospech Penty, teda presne tak, ako si to mali podľa spisu Gorila Haščák s Malchárkom dohadovať.

Hoci je to od roku 2012 asi najvážnejšia informácia, akú ku Gorile priniesli investigatívni novinári, zistenie Aktualít nevyvolalo žiadnu mediálnu pozornosť. Aktivizuje sa len Penta, ktorá dotieravým spôsobom komunikuje s jednotlivými redakciami, pričom tie už nemajú prílišnú chuť špárať sa vo veciach, čo vyrušujú Haščáka.

Celkovo je to smutný obraz. Samozrejme, aj v médiách, ktoré väčšinovo či menšinovo patria Pente, naďalej pracujú dobrí novinári. Ale aj oni rozumejú tomu, čo na jar v návale úprimnosti priznal spolumajiteľ Penty Marek Dospiva, že skupina si médiá kúpila aj ako ochranný štít proti „iracionálnym útokom“.

Hlavnou poistkou Penty proti „iracionálnym útokom“ je však niekto iný. Gajdošov policajný tím sa totiž za tie štyri roky naozaj posunul. Keby sme tu mali rumunských či českých prokurátorov, už by mohli padať prvé obvinenia. Lenže šéfom špeciálnej prokuratúry a dozorujúcim prokurátorom je Dušan Kováčik, ktorý sa dlhodobo skôr špecializuje v tom, ako kauzy nevyšetriť a poslať ich do zabudnutia.

Kováčikovo funkčné obdobie sa skončí v roku 2021, tým je vlastne povedané všetko.

My ostatní však nezabúdajme. Ani dnes, ani po roku 2021.

Foto: Profimedia

 

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.