Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. november 2021

Ursula von der Leyenová

Letela z Viedne do Bratislavy súkromným lietadlom, čelí kritike za pokrytectvo

Nemecké médiá pripisujú šéfke Európskej komisie klimatické pokrytectvo.

Letela z Viedne do Bratislavy súkromným lietadlom, čelí kritike za pokrytectvo

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto TASR/AP

Ursula von der Leyenová chce vnútiť Európskej únii balík zelených politík, ktoré môžu výrazne poznačiť ekonomickú aktivitu i životnú úroveň občanov. Sama však momentálne čelí vlne kritiky zo strany nemeckých médií, lebo „vodu káže a víno pije“.

Keď totiž v júni potrebovala šéfka Európskej komisie zdolať asi 50-kilometrovú vzdialenosť medzi Viedňou a Bratislavou, vybrala si let súkromným lietadlom.

Oproti ceste vlakom, ktorá trvá približne hodinu a stojí 11,20 eura, ušetrila von der Leyenová asi tri štvrte hodiny času – let medzi hlavnými mestami Rakúska a Slovenska trvá asi 19 minút. No utrpela na dôveryhodnosti, nehovoriac o tom, že cesta súkromným lietadlom je oveľa náročnejšia na emisie skleníkových plynov.

Voľba dopravného prostriedku zo strany von der Leyenovej je o to pikantnejšia, že Európsky parlament vyhlásil na podnet Európskej komisie rok 2021 za „rok železnice“.

Hovorca EK reagoval, že von der Leyenová musela na zmienenej pracovnej ceste navštíviť sedem krajín za dva dni a z Bratislavy zase letela hneď ďalej do Rigy. Pre koronavírus nechcela použiť komerčný let alebo vlak.

No šéfka Európskej komisie mohla vzdialenosť medzi Viedňou a Bratislavou zdolať napríklad elektroautomobilom, aby išla ostatným príkladom.

Inzercia

Vo videu nemeckého denníka Bild nižšie skupina diskutujúcich rozoberá von der Leyenovej let medzi hlavnými mestami Rakúska a Slovenska. Pripomínajú, že už ako nemecká ministerka obrany bola táto politička nepresvedčivá. Navyše nikto ju na post šéfky EK nevolil.

Najkritickejší z účastníkov besedy bol Alexander Kissler z denníka Neue Zürcher Zeitung, podľa ktorého Ursula von der Leyenová nie je dobrou predsedníčkou Európskej komisie.

Podľa jeho názoru nezvláda profilovať Európsku úniu vo veľkých sporoch s Čínou a so Spojenými štátmi a za nešťastný považuje aj jej spôsob komunikácie s členskými krajinami zo stredovýchodnej Európy, ako je napríklad Poľsko.

Podobne to vidia aj nemecky hovoriaci diskutujúci pod videom na YouTube. „Najlepší let by bol, keby letela zo svojej funkcie,“ komentuje jeden z divákov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.