Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. december 2015

MEDIAN-SK nameral Smeru 43 percent, KDH predbehlo Sieť

Ak by sa voľby konali na prelome októbra a novembra, zvíťazila by v nich strana Smer-SD so ziskom 43,4 percenta.

Do národnej rady by sa okrem Smeru dostalo ešte šesť ďalších politických strán. Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií agentúry MEDIAN SK.

Na druhom mieste by so ziskom 8,4 percenta skončilo KDH, tretia priečka pripadla strane #Sieť (7,5 %). Podľa prieskumu nasledujú SNS (7,1 percenta), Most-Híd (sedem percent), OĽaNO-NOVA a SaS (obe zhodne po šesť percent). Potrebný počet hlasov by sa nepodarilo získať SMK (4,2 percenta) a SDKÚ-DS (3,4 percenta). 

Na otázku "Keby zajtra boli voľby do Národnej rady SR, zúčastnili by ste sa ich?" odpovedalo "určite áno" 32,3 percenta účastníkov prieskumu. Skôr by sa volieb zúčastnilo 24,1 percenta opýtaných, 12,4 percenta by sa ich skôr nezúčastnilo a určite by voliť neprišlo 28,5 percenta ľudí. Zvyšných 2,7 percenta sa ešte pre účasť nerozhodlo.

Prieskum zisťuje i takzvaný volebný potenciál, ktorý ukazuje koľko hlasov by strana mohla získať, pokiaľ by ju volili všetci, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách. Najvyšším potenciálom disponuje strana Smer-SD, ktorá by mohla vo voľbách získať až 52 percent hlasov.

 Vysoký volebný potenciál má podľa prieskumu aj strana SNS (18,8 %) a #Sieť (17,6 %). OĽaNO-NOVA by v prípade, že presvedčí všetkých zvažujúcich získala 17,1 percenta a KDH 15,2 percenta hlasov.

Volebný potenciál ďalších strán v prieskume je: SaS (13,9 percenta), Most-Híd (11,3 percenta), SDKÚ–DS (8,3 percenta) a SMK (5,7 percenta). Agentúra zdôraznila, že pravicové strany majú všeobecne relatívne vysoký potenciál, ale ich volebný zisk obmedzuje monohopočetnosť stredopravého spektra, v ktorom si budú musieť voliči vybrať. 

V prieskume odpovedalo medzi 12. októbrom a 8. novembrom 1111 respondentov vo veku 18 a viac rokov vybraných náhodným kvótnym výberom. MEDIAN SK ho uskutočňuje formou osobných rozhovorov (85 percent vzorky) doplnenej informáciami z internetového dotazníka, ktorý vypĺňajú respondenti (15 percent vzorky). Volebný model agentúry využíva metódu spontánneho vyjadrenia respondentov na položenú otázku.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.