Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. december 2015

Rada Európy vyzvala Vatikán zintenzívniť snahy pri stíhaní finančných zločinov

Experti Rady Európy vyzvali Vatikán k väčšej aktivite, zároveň však ocenili opatrenia v boji proti praniu špinavých peňazí, ktoré boli prijaté v posledných troch rokoch.

Podľa pravidelnej správy expertného výboru RE s názvom Moneyval Vatikán len tento rok začal vyšetrovať 13 podozrení z prania špinavých peňazí a celkovo zmrazil aktíva v hodnote vyše 11 miliónov eur, uviedla agentúra AP.

Členovia výboru Moneyval, ktorý od roku 2012 monitoruje finančnú transparentnosť Vatikánu, konštatovali, že tamojšia prokuratúra celkovo iniciovala 29 vyšetrovaní týkajúcich sa peňazí potenciálne pochádzajúcich z trestnej činnosti. Zatiaľ sa však ani v jednom prípade nedospelo do štádia predloženia oficiálnej obžaloby a začatia súdneho procesu.

"Situácia sa musí zlepšiť," uvádza sa v správe Moneyvalu, z ktorej citovala agentúra DPA. 

Experti RE v tejto súvislosti vyjadrili pochybnosti, či má vatikánska prokuratúra a polícia dostatočné kapacity, aby riešila finančnú trestnú činnosť "efektívne a včas". 

Vatikán, najmenší medzinárodne uznaný štát sveta, sa v ostatných rokoch dostáva pod čoraz silnejší tlak, aby zakročil voči praniu špinavých peňazí a zlepšil finančnú transparentnosť. Prispela k tomu séria škandálov okolo vatikánskej banky IOR.

Viacero reforiem v tomto smere prijal súčasný pápež František i jeho predchodca Benedikt XVI. Experti Moneyvalu vo svojej najnovšej správe dospeli k záveru, že Vatikán si v tomto smere vybudoval už dostatočné právne štruktúry, ktoré však ešte musia priniesť konkrétne výsledky v praxi. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.