Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. december 2015

Americký veliteľ varoval pred pretekmi v zbrojení v Juhočínskom mori

Veliteľ americkej Tichomorskej flotily varoval pred možnými pretekmi v zbrojení v spornom Juhočínskom mori, ktoré by mohli zachvátiť celý región v čase, keď krajiny čoraz viac láka použitie vojenskej sily namiesto medzinárodného práva na riešenie územných sporov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Admirál Scott Swift vyzval krajina ako Čína, aby na vyriešenie námorných sporov využívali arbitráž.

"Obávam sa, že po mnohých desaťročiach mieru a prosperity môžeme byť svedkami začiatku návratu (princípu) 'sila to dá do poriadku' do tohto regiónu," povedal Swift v pondelok vo vystúpení na Havaji, ktorého text získala agentúra Reuters.

"Nárokujúce i nenárokujúce strany presúvajú väčšie časti národného produktu na vývoj schopnejších námorných síl nad rámec toho, čo je potrebné len na sebaobranu," uviedol Swift.

Čína si nárokuje väčšinu Juhočínskeho mora, cez ktoré prechádzajú významné námorné obchodné trasy. Peking podľa satelitných záberov buduje na útesoch v Spratlyho ostrovoch sedem umelých ostrovov, na jednom vzniká trojkilometrová pristávacia dráha.

"Aj teraz sú lode a lietadlá, ktoré prechádzajú neďaleko v súlade s medzinárodným právom, vystavené nadbytočným varovaniam, ktoré ohrozujú bežné a komerčné operácie," uviedol Swift na strategickom fóre s kolegami z Japonska, Filipín, Indonézie a ďalších krajín.

Na časti Juhočínskeho mora si robia nároky aj Vietnam, Malajzia, Brunej, Filipíny a Taiwan.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.