Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. december 2015

Počet pracujúcich väzňov sa mierne zvýšil

Aktuálna zamestnanosť slovenských väzňov je 69,33 percenta z odsúdených, ktorých je možné zaradiť do práce.

"V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2014 je to nárast zamestnanosti o 1,52 percenta, čo je v priemernom počte zvýšenie až o 152 osôb zaradených denne do práce. Aktuálna priemerná výška pracovnej odmeny je 103,06 eura mesačne," uviedol dnes Adrián Baláž-riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

V súčasnosti sa vo výkone väzby nachádza 1306 obvinených a vo výkone trestu odňatia slobody 8677 odsúdených.  

Z hrubej pracovnej odmeny odsúdeného vykonáva a odvádza príslušný ústav zrážky (odvody) podľa osobitných predpisov. Zostatok je čistá pracovná odmena, z ktorej sa vykonávajú zrážky na úhradu výživného, trov výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody a ďalších pohľadávok.

Na rozdiel od odsúdených, ktorí sú povinní pracovať, obvinení vo výkone väzby môžu byť zaradení do práce, ak o to požiadajú a orgán činný v trestnom konaní alebo súd s tým súhlasí. 

"Zamestnávanie odsúdených zohráva v podmienkach väzenstva dôležitú úlohu, nakoľko práca je považovaná za významný psychohygienický faktor. Odsúdený sa zaraďuje do práce v súlade s účelom výkonu trestu. Pritom sa prihliada na zdravotný stav, bezpečnostné hľadisko, využitie pracovnej kvalifikácie a plnenie cieľov programu zaobchádzania. Odsúdení sa zaraďujú do práce v ústave alebo mimo ústavu na pracoviská vnútornej prevádzky ústavov (na zabezpečenie chodu ústavov) alebo v strediskách vedľajšieho hospodárstva, kde sa vykonávajú práce formou vlastnej výroby alebo poskytovaním prác a služieb na základe uzatvorenej zmluvy ústavu s fyzickými a právnickými osobami zmluvy," dodal mimo iného Baláž.

Inzercia

Odporúčame

Peniaze na sociálne služby sa nedávajú tam, kde sú najviac potrebné

Peniaze na sociálne služby sa nedávajú tam, kde sú najviac potrebné

Štát nesmeruje prostriedky určené na sociálne služby tam, kde sú najviac potrebné. Dnes na to poukázala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb, ktorá kritizuje vládu za to, že ani po jedenástich novelách zákona o sociálnych službách neplatia klienti verejných a neverejných poskytovateľov za rovnaké služby rovnako.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.