Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. december 2015

Francúzskeho učiteľa vraj bodol islamista. Podľa prokuratúry si útok vymyslel

Francúzske úrady vyšetrujú útok nožom na učiteľa, ku ktorému došlo dnes ráno v jednej z materských škôl na parížskom predmestí Aubervilliers.

Francúzskeho učiteľa vraj bodol islamista. Podľa prokuratúry si útok vymyslel

Páchateľ pri útoku vykrikoval, že koná v mene Dáišu, čo je arabská skratka pre extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS).

Útok sa odohral okolo 7.00 h v triede, kde sa učiteľ pripravoval na vyučovanie, informoval na svojej stránke denník Le Point s odvolaním sa na políciu. Podľa policajných zdrojov mal byť 45-ročný učiteľ bodnutý do krku a do boku, uvádza BBC.

Podľa očitých svedkov mal páchateľ na sebe maliarsku kombinézu, rukavice, na tvári masku a obuté vojenské topánky. Podľa polície muž útočil najprv nožom a potom rezačom, ktoré si podľa všetkého vzal spomedzi školských pomôcok v triede; do školy zrejme prišiel neozbrojený. Podľa svedkov pri útoku vykrikoval: „Toto je Dáiš, toto je varovanie!“ Napokon ušiel pešo a zatiaľ nehlásia správy o jeho dolapení.

Podľa BBC boli v materskej škole počas útoku iba pracovníci, nie deti. Prípadom sa zaoberá parížska prokuratúra a vyšetruje ho ako pokus o vraždu s teroristickým motívom. Učiteľ je aktuálne hospitalizovaný v nemocnici a mal by byť mimo ohrozenia života. Polícia ho zatiaľ nevypočúvala. 

Dar-al-Islam, magazín Islamského štátu vo francúzštine, vraj nedávno vyzýval svojich stúpencov k zabíjaniu učiteľov vo Francúzsku. Kvôli sekulárnej výchove ich označil za nepriateľov Alaha, informuje AFP.

Miesto činu navštívila aj francúzska ministerka školstva Najat Vallaud-Belkacem a predstaviteľ miestnej vlády Philippe Galli. Galli tvrdí, že je veľmi predčasné posudzovať charakter tohto útoku, píše Reuters. Vyučovanie bolo dnes zrušené.

Incident sa odohral v čase, keď vo Francúzsku naďalej platí výnimočný stav po útokoch z 13. novembra, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí. Páchatelia týchto útokov boli napojení na IS. 

Doplnenie 20:30 h:

Inzercia

Prokuratúra: Údajne napadnutý učiteľ si útok vymyslel a zranenia si spôsobil sám

Učiteľ, ktorý tvrdil, že sa dnes v materskej škole na parížskom predmestí Aubervilliers stal obeťou útoku nožom, sa počas výsluchu priznal, že si všetko vymyslel, uviedla dnes francúzska prokuratúra. 

Muž tvrdil, že dnes ráno naňho nožom a potom rezačom zaútočil maskovaný páchateľ, pričom pri útoku vykrikoval, že koná v mene Dáišu, čo je arabská skratka pre extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). V dôsledku tejto hrozby sa prípadom začala na parížskej prokuratúre zaoberať sekcia na boj s terorizmom, ako aj kriminalisti.

Podľa Davida Thomsona, novinára rozhlasovej stanice RFI, ktorý sa špecializuje na džihádistické hnutia, Islamský štát vyjadril "radosť" nad týmto útokom, avšak neprihlásil sa k nemu. Novinár pripomenul, že IS pred niekoľkými týždňami vo svojom propagandistickom dokumente pohrozil útokmi na francúzskych učiteľov.

Podľa prokuratúry sa 45-ročný muž zranil sám - porezal sa na krku a čele. 

Francúzske médiá informovali, že muž sa učiteľskému povolaniu venuje 20 rokov, pričom pôsobí v oblasti školstva zameraného na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ako uviedol starosta Aubervilliers Pascal Beaudet, učiteľ bol obľúbený a rodičmi vysoko hodnotený.

TASR, -dm-

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Peniaze na sociálne služby sa nedávajú tam, kde sú najviac potrebné

Peniaze na sociálne služby sa nedávajú tam, kde sú najviac potrebné

Štát nesmeruje prostriedky určené na sociálne služby tam, kde sú najviac potrebné. Dnes na to poukázala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb, ktorá kritizuje vládu za to, že ani po jedenástich novelách zákona o sociálnych službách neplatia klienti verejných a neverejných poskytovateľov za rovnaké služby rovnako.

Projekt vytvorenia európskeho zboru pohraničnej stráže je už pripravený

Projekt vytvorenia európskeho zboru pohraničnej stráže je už pripravený

Európska komisia sa chystá v utorok predstaviť projekt vytvorenia európskeho zboru pohraničnej stráže. Táto "európska pohraničná jednotka" má byť podľa agentúry Reuters schopná okamžite zasiahnuť v krízovej situácii v tých členských štátoch, ktoré nie sú schopné dostatočne ochrániť vonkajšie hranice únie. Táto iniciatíva naráža na odmietavý postoj viacerých členských štátov Európskej únie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.