Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Dnes treba vedieť
29. október 2021, 14:14

Biden u pápeža Františka

Hovorili o klíme, no amerického prezidenta sprevádzala kolóna 80 áut

Hovorili o klíme, no amerického prezidenta sprevádzala kolóna 80 áut

Americký prezident Biden s pápežom Františkom. Foto – AP/Vatican Media

Biden novinárom povedal, že pápež ho označil za „dobrého katolíka“, ktorý môže aj naďalej prijímať eucharistiu.

Americký prezident Joe Biden prišiel do Vatikánu, aby sa stretol na súkromnej audiencii s pápežom Františkom. Počas viac ako hodinového rozhovoru sa rozprávali o pandémii covidu-19, klimatickej zmene, migrantoch či chudobe vo svete.

Išlo o prvú návštevu prezidenta USA vo Vatikáne od Bidenovej inaugurácie. Americký prezident je v Ríme kvôli samitu G20, ktorý bude cez víkend.

„Ďakujem, som rád, že som späť. Je dobré byť späť,“ povedal Biden s úsmevom predstaviteľom Vatikánu po vystúpení z limuzíny. Svojím príchodom do Ríma začal päťdňovú európsku cestu, počas ktorej navštívi Taliansko a Škótsko.

Bidena pri príchode do Vatikánu na nádvorí sv. Damaza v pozore čakali švajčiarski gardisti vo svojich modro-žltých uniformách s halapartňami v rukách. Americkú delegáciu prijal vedúci vatikánskeho protokolu Leonardo Sapienza.

Švajčiarska garda v pozore, úplne vpravo americký prezident Biden. Foto – AP/Evan Vucci

Bidenovci s vedúcim vatikánskeho protokolu Leonardom Sapienzom. Foto – AP/Evan Vucci

Biden s Františkom mohli okrem klímy hovoriť aj o utečeneckej kríze, anarchii na Haiti, občianskom konflikte v Libanone či problémoch na Blízkom východe, vymenoval možné témy National Catholic Reporter.

National Catholic Register zas pripomenul, že toto stretnutie bolo už štvrté stretnutie Bidena s pápežom, keďže predtým sa s Františkom stretol ešte ako viceprezident Spojených štátov.

Nezvyčajne dlhé stretnutie

Svätý Otec sa s prezidentom Bidenom zhováral nezvyčajne dlhý čas. Podľa Vatikánu sa rozprávali až 75 minút, čo je na audienciu neobvykle dlho. New York Times, ktorý mal na mieste svojho korešpondenta, písal, že stretnutie trvalo až 90 minút. Potvrdzuje to aj BBC.

Rozprávali sa o pandémii, klíme, migrantoch, chudobe vo svete, ale aj o slobode svedomia, priblížil Vatican News.

Bidenovi poradcovia nepredpokladali taký dlhý rozhovor, americkému prezidentovi preto vznikol v piatkových stretnutiach sklz.

Po rozhovore sa pridali k lídrom prvá dáma Jill Bidenová a ďalší americkí delegáti, ktorí zavítali do Vatikánu. Všetci účastníci stretnutia prišli v kolóne viac ako 80 áut. Vatican News píše asi o päťdesiatke áut.

Agentúra AP pripomenula, že to bolo aj v dôsledku proticovidového nariadenia talianskej vlády o obmedzení počtu osôb v jednom vozidle.

Prvá dáma Jill Bidenová, americký prezident Joe Biden a pápež František. Foto – AP/Vatican Media

Foto – AP/Vatican Media

Hlava USA sa stretla aj s vatikánskym štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Gallagherom.

„Počas srdečných rozhovorov sa pristavili pri spoločnom úsilí na ochranu planéty a starostlivosť o ňu, pri zdravotnej situácii a boji proti pandémii covidu-19, ako aj pri téme utečencov a pomoci migrantom,“ opisuje stretnutie oficiálne komuniké Svätej stolice. „Nechýbala ani zmienka o ochrane ľudských práv vrátane práva na slobodu náboženského vyznania a svedomia.“

Biden a sväté prijímanie

Prezident Spojených štátov Joe Biden v piatok potešene novinárom povedal, že počas rozhovoru ho pápež František nazval „dobrým katolíkom“, informoval NY Times.

Novinári sa ho pýtali aj na jeho „kauzu“ svätého prijímania. Žurnalistom prezident odvetil, že „áno,“ môže prijímať. Pripomenul, že mu to povedal sám pápež.

V Amerike sa totiž aj naďalej vedie diskusia, či by prezidentovi a ďalším politikom, ktorí podporujú právo na potrat, nemala byť eucharistia odopretá.

Biden povedal, že otázku potratov s pápežom neotvorili. Vraj mu len povedal, že je šťastný, že „som dobrý katolík a mal by som aj naďalej prijímať sväté prijímanie“, dodal Biden.

Novinári sa snažili potvrdiť Bidenove slová aj u hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho. Na ich žiadosť odpovedal, že išlo o súkromný rozhovor, preto obmedzia informácie o témach, o ktorých diskutovali.

Cirkevné kruhy nabádali pápeža pred stretnutím s prezidentom USA, aby sa aj pred ním jasne vyjadril k téme potratov. „Drahý pápež František, odvážne ste vyhlásili, že potrat je ‚vražda‘. Vyzvite prezidenta Bidena v tejto kritickej otázke. Jeho vytrvalá podpora potratov je hanbou pre cirkev a škandálom pre svet,“ napísal na twitteri americký biskup Tobin.

Inzercia

List smerovaný pápežovi napísal aj kardinál Raymond Burke. Dokument s tromi tisíckami slov vyjadroval odhodlanosť amerických biskupov, ktorí sa vraj čoskoro chopia „škandalóznej situácie katolíckych politikov“, ktorí podporujú právo na potrat a prijímajú sväté prijímanie.

Svätý Otec sa však napriek tomu dištancoval od konzervatívnych amerických biskupov, ktorí sa vyslovili za nerozdávanie eucharistie osobám podporujúcim právo na interrupciu – vrátane samotného Bidena.

Agentúra Reuters, ktorá opísala, že Biden chodí každý týždeň na omšu a vo svojej pracovni má pápežovu fotografiu, tiež informovala, že 79-ročný prezident Spojených štátov „je osobne proti potratom, ale ako zvolený vodca nemôže vnucovať svoje názory druhým.“

Biden sa o potratoch pochytil hneď pri jeho zvolení s predsedom Konferencie katolíckych biskupov USA arcibiskupom Josém Gomezom.

V novembri sa majú americkí biskupi stretnúť na jesennom zhromaždení, pričom budú hlasovať o učebnom dokumente o prijímaní eucharistie, napísala agentúra Catholic News Agency. Viacerí katolíci vyjadrujú presvedčenie, že sa po hlasovaní situácia „utrasie“.

„Ďakoval som Jeho Svätosti za jeho podporu chudobných vo svete a tých, ktorí trpia hladom, konfliktmi a prenasledovaním, a ocenil som jeho vedenie v boji proti klimatickej kríze a pandémii,“ napísal neskôr po stretnutí Biden na Twitteri.

Pápež daroval prezidentovi Bidenovi keramiku s namaľovaným obrazom pútnika, ktorý je na ceste do rímskej Baziliky sv. Petra.

Naopak, Biden dal pápežovi mincu s americkou pečaťou. „Ste najvýznamnejším bojovníkom za mier, akého som kedy stretol,“ odovzdával mincu týmito slovami.

Priamy prenos na poslednú chvíľu zrušili

Vatikán bez vysvetlenia na poslednú chvíľu zrušil priamy prenos zo stretnutia lídrov, informovala o tom agentúra Catholic News Agency.

Novinárov prístup pobúril, o príčiny sa zaujímala aj hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Tvrdila, že sa zasadia o to, aby médiá získali prístup k stretnutiu.

Informácie z Vatikánu neskôr naznačovali, že Svätá stolica neumožnila prístup „oka verejnosti“ na stretnutie pre obavy z koronavírusu. Mnohí novinári však tweetovali, že sa na podobných stretnutiach správajú bezpečne a takmer všetci sú plne zaočkovaní.

Pred pandémiou umožňoval vatikánsky protokol prístopnosť aspoň malej skupiny novinárov na prvotnom podaní rúk a úvodnej výmene názorov zo stretnutia. Po súkromnom rozhovore boli vždy novinári aj pri výmene darov. Vatikán tentokrát poskytoval iba živé zábery z príchodu kolóny amerického prezidenta. 

Biden sa v Ríme neskôr v piatok stretol aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Graghim.

Stretnutiami v Ríme americký prezident naštartuje maratón rokovaní najskôr na vrcholnej schôdzke predstaviteľov skupiny G20 a potom na celosvetovom klimatickom stretnutí v Glasgowe. Konferenciu OSN o zmene klímy (COP26) začne v nedeľu.

Pápež aj s juhokórejským prezidentom

Audienciu poskytol pápež v rovnaký deň aj juhokórejskému prezidentovi Mun Če-inovi, ktorému tlmočil pripravenosť navštíviť Severnú Kóreu, ak odtiaľ dostane oficiálnu pozvánku, informovala agentúra TASR s odvolaním sa na ďalšie zdroje.

Podľa agentúry Jonhap prezident Mun pápeža požiadal, aby navštívil KĽDR a prispel tak k nastoleniu mieru na Kórejskom polostrove. „Ak sa naskytne príležitosť a pápež navštívi Severnú Kóreu, bude to znamenať impulz k mieru na Kórejskom polostrove,“ povedal Mun podľa svojho hovorcu pápežovi.

Juhokórejský prezident Mun Če-in s pápežom Františkom. Foto – AP/Vatican Media

František údajne reagoval povzbudivo: „Som ochotný tam zájsť v záujme mieru a všetkým vám pomôcť, ak (KĽDR) pošle pozvánku.“

Dosiaľ žiaden pápež nenavštívil Severnú Kóreu, ktorá s Vatikánom ani neudržiava oficiálne diplomatické styky.

Počas stretnutia pred troma rokmi Mun odovzdal Františkovi ústne pozvanie od severokórejského vodcu Kim Čong-una. Pápež aj vtedy odpovedal, že do Severnej Kórey vycestuje, ak odtiaľ dostane oficiálnu pozvánku.

Biden aj Mun pricestovali do Ríma na samit lídrov krajín G20, ktorý sa bude konať cez víkend.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Smer nikdy nepôjde cestou politiky vylučovania spolupráce s inými stranami. Reaguje tak na slová ministra práce Milana Krajniaka, ktorý povedal, že Sme rodina má, pokiaľ ide o povolebnú spoluprácu, tri podmienky a Smer či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. (tasr)

pred 11 hodinami

Izraelská polícia v sobotu skoro ráno v Jeruzaleme zastrelila muža, ktorý sa údajne pokúsil vytrhnúť zbraň policajtovi hliadkujúcemu pri vchode na posvätnú Chrámovú horu. Incident vyvolal obavy z ďalších násilností v čase zvýšeného napätia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.