Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. december 2015

Čína má vlastnú technológiu jadrových blokov, chce ich vo veľkom vyvážať

Čínske mestá trápi smog, lebo sa v nich od polovice novembra spaľuje priveľa uhlia. Informuje o tom portál nemeckej spravodajskej televízie N24. Riešenie dramatickej situácie vidí vláda vo výstavbe energetických ekologických elektrární a najmä jadrových elektrární. Čína chce do roku 2030 uviesť do prevádzky do 100 jadrových blokov. Prvá čínska atómka s francúzskou pomocou sa od mája buduje vo Fu-čchingu (provincia Fu-ťien). 

Čína už má vlastnú technológiu jadrového reaktora. Nazýva sa Hualong One. Je čínskym duchovným vlastníctvom. Nič na tom nemení fakt, že sa tlakový reaktor veľmi podobá americkému a francúzskemu predchodcovi. "Hualong One je dôkazom o nukleárnych vedomostiach čínskeho ľudu," uviedol zástupca šéfa národného energetického úradu Liou Čching. Dodal, že technológiou Hualong One chcú Číňania zabezpečiť mnohé krajiny. Predstavitelia jej koncernov, ktorí nepripojili k sieti ani jeden jadrový blok, však už kontaktujú mnohé vlády sveta a ponúkajú im vybudovanie jadrových elektrární za východných podmienok.

Medzinárodný úrad pre atómovú energiu v roku 2014 dal čínskej technológii základný súhlas a Číňania teraz čakajú na jej uznanie od európskych kompetentných úradov. Proces trvá obyčajne tri roky.

Pokiaľ ide o vybudovanie takmer stovky jadrových blokov v Číne za 15 rokov, domáci expert Che Čuo-siou, jeden z prvých jadrových technikov krajiny, konštatoval, že v tomto prípade je to veľké riziko. Už viackrát upozornil na to, že Čína nemá dostatok skúseností, aby dokázala spoľahlivo posúdiť, či by v určitých prípadoch mohlo dôjsť k jadrovým nehodám. "Chcú vybudovať 58-gigawattovú kapacitu do roku 2020 a neskôr 120- a 200-gigawattovú. To je nezmysel."

Inzercia

Odporúčame

Merkelová chce drasticky znížiť počet utečencov prichádzajúcich do Nemecka

Merkelová chce drasticky znížiť počet utečencov prichádzajúcich do Nemecka

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v nedeľu vyslovila za "drastické zníženie" počtu utečencov prichádzajúcich do Nemecka a naznačila tak kompromis ohľadne svojej politiky otvorených dverí, ktorou vyvolala kritiku v radoch vlastnej strany. V predvečer zjazdu svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tiež povedala, že jej stratégia obmedzenia prílevu utečencov má v strane širokú podporu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.