Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. december 2015

Merkelová chce drasticky znížiť počet utečencov prichádzajúcich do Nemecka

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v nedeľu vyslovila za "drastické zníženie" počtu utečencov prichádzajúcich do Nemecka a naznačila tak kompromis ohľadne svojej politiky otvorených dverí, ktorou vyvolala kritiku v radoch vlastnej strany. V predvečer zjazdu svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tiež povedala, že jej stratégia obmedzenia prílevu utečencov má v strane širokú podporu.

Merkelová doteraz odolávala nátlaku niektorých spolustraníkov z CDU, aby ohraničila počet prijatých utečencov, ktorých by mohlo byť tento rok až jeden milión. Vláda však "berie do úvahy obavy občanov, ktorí majú starosti o budúcnosť, čo znamená, že chce znížiť, drasticky znížiť počet prichádzajúcich ľudí", povedala kancelárka v rozhovore pre stanicu ARD, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Merkelová upozornila, že hlavné uznesenie, ktoré bude predmetom rozpravy dvojdňového zjazde CDU v Karlsruhe, neobsahuje slovo "limit". Prílev utečencov chce ovplyvniť spoluprácou s Tureckom v boji proti prevádzačom, zlepšením situácie v utečeneckých táboroch pre Sýrčanov na území Turecka, Libanonu a Jordánska alebo zlepšením ochrany vonkajších hraníc EÚ. Súčasťou Merkelovej stratégie je tiež nájdenie riešenia migračnej krízy na úrovni EÚ.

Kritici Merkelovej vyčítajú, že prílev migrantov do Nemecka urýchlila svojím rozhodnutím z konca augusta, ktorým umožnila žiadateľom o azyl zo Sýrie zostať v Nemecku bez ohľadu na to, v akej krajine prvýkrát vstúpili na územie EÚ.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.