Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2015

Deň po proteste opozície dnes ulicami Varšavy kráčali prívrženci novej vlády

Tisíce ľudí sa dnes vo Varšave zúčastnili na pochode na podporu poľskej konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Na čele davu bol predseda PiS a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyňski.

Ako uviedla agentúra Reuters, pochod sa za účasti asi 45.000 ľudí konal v čase, keď Poľsko uviazlo v ústavnej kríze kvôli vymenovaniu sudcov Ústavného súdu, ktorí by vláde mohli pomôcť presadiť jej legislatívny program.

Akcia PiS sa konala len deň po tom, ako sa vo Varšave konal protest tisícov Poliakov, nahnevaných pokračujúcim sporom okolo ústavného súdu a úlohou, ktorú v nich zohrali prezident Andrzej Duda a nová vláda.

PiS však na margo politických sporov v krajine tvrdí, že stredopravá Občianska platforma (PO), ktorá v Poľsku vládla v rokoch 2007-15, sa nevie zmieriť s porážkou v parlamentných voľbách a snaží sa ich víťazovi - PiS - zabrániť, aby začal vykonávať svoj mandát.

Agentúra Reuters pripomína, že napätie medzi týmito dvoma politickými stranami bolo v uplynulom desaťroční vždy citeľné, ale výrazne vzrástlo po tom, ako nová vláda presadila výmenu piatich z 15 sudcov ústavného súdu, čo opozícia označila za protizákonné.

PiS však tvrdí, že sudcovia museli byť nahradení, aby sa zachovala rovnováha síl. Upozornila tiež, že to predchádzajúca vláda PO porušila zákon, keď medzičasom vystriedaných sudcov vymenúvala do funkcií.

Získanie kontroly nad ústavným súdom je pre PiS životne dôležité, upozornil Reuters. Závisí od toho, či strana PiS bude schopná presadiť svoje kľúčové predvolebné sľuby, napríklad zmeny v dôchodkovom systéme.

Dnešný pochod zorganizovaný PiS sa konal v deň výročia vyhlásenia stanného práva v Poľsku, ktorým sa vtedajší komunistický režim snažil potlačiť prodemokratické odborové hnutie Solidarita.

Inzercia

Odporúčame

Vlhová v slalome Svetového pohára senzačne prvá, v Lienzi ju vyžrebujú

Vlhová v slalome Svetového pohára senzačne prvá, v Lienzi ju vyžrebujú

Fantastický úspech prvým víťazstvom kariéry dosiahla Petra Vlhová v nedeľňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. Iba 20-ročná slovenská lyžiarka sa so štartovým číslom 19 katapultovala v 1. kole na čelo súťaže s náskokom 28 stotín na Nórku Ninu Loesethovú a v druhom kole svoj náskok na konkurenciu zvýšila na 59 stotín.

Betlehemské svetlo je už na Slovensku

Betlehemské svetlo je už na Slovensku

Skauti spod Tatier v nedeľu odovzdali Betlehemské svetlo prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Nestalo sa tak v prezidentskom paláci v Bratislave ako vlani, ale v Poprade na Námestí sv. Egídia. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.