Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2015

Vlhová v slalome Svetového pohára senzačne prvá, v Lienzi ju vyžrebujú

Fantastický úspech prvým víťazstvom kariéry dosiahla Petra Vlhová v nedeľňajšom slalome Svetového pohára vo švédskom Aare. Iba 20-ročná slovenská lyžiarka sa so štartovým číslom 19 katapultovala v 1. kole na čelo súťaže s náskokom 28 stotín na Nórku Ninu Loesethovú a v druhom kole svoj náskok na konkurenciu zvýšila na 59 stotín.

Druhé miesto obsadila Švédka Frida Hansdotterová a tretia bola  Loesethová (+0,65 s). Veronika Velez-Zuzulová skončila na 6. mieste (+1,30) a s číslom 56 štartujúca Barbara Kantorová sa v 1. kole 44. časom (+5,21 s) neprebojovala do druhej časti súťaže.

Vlhová pred dvoma týždňami zabodovala prvýkrát v najlepšej desiatke SP. V americkom Aspene obsadila 7. miesto a získala 36 bodov. Teraz sto a v poradí disciplíny sa vyšvihla na 3. priečku, jej 160 bodov zároveň znamená aj desiate miesto v celom seriáli. Velez-Zuzulová je na 5. pozícii so 120 bodmi. Vlhová V SP bodovala po siedmy raz a opäť si polepšila pozíciu v štartovej listine SP, posunula sa z 23. priečky na 15., pričom na začiatku sezóny bola na 35. pozícii. Znamená to, že pred najbližším slalomom medzi sviatkami v rakúskom Lienzi ju budú žrebovať v skupine 8-15, takže za šťastných okolností by mohla štartovať aj s výhodným číslom 8. Zuzulová bude naďalej súčasťou žrebu 1-7. 

Talentovaná Slovenka mala už minule senzačné prvé kolo, vtedy to stačilo na 4. miesto. V Aare na dynamickej a pomerne jednoducho postavenej trati predviedla najagresívnejšiu jazdu, v každom nájazde okolo tyčí hľadala priamu líniu. Podobným spôsobom odštartovala aj Veronika Velez-Zuzulová, ale hoci nespravila žiadnu výraznú chybu, najmä v spodnej časti jej trochu chýbal esprit. Za Vlhovou na 7. mieste zaostala 88 stotín.

Z jazdy Petry Vlhovej boli "namäkko" aj exhibičné reportérky Eurosportu, bývalá chorvátska slalomárka Ana Jelušičová i slovinská superstar univerzálneho zjazdárstva, Slovinka Tina Mazeová. Tá si po náročných sezónach dala rok voľno a ako redaktorka videla výkon slovenskej kométy takto: "Petra naozaj prekvapila, toto od nej nikto nečakal. Ale tieto mladé pretekárky na čele s Mikaelou Shiffrinovou nemajú ničím zaťaženú myseľ a idú akoby bez tlaku. Aj Petra to zobrala riadne od podlahy." 

V druhom kole najprv rozbila pretekársky bank Velez-Zuzulová. Išla isto, úžasnou prácou nôh eliminovala potrebu prílišného pohybu ramien, ale v strednej časti trochu ubrala na dravosti. Dostala sa do takmer sekundového vedenia, ale hneď ďalšia pretekárka ju predstihla. Z ôsmeho miesto po prvej časti to bolo napokon šieste, čo je jej 51. umiestnenie v prvej desiatke.  

Ako posledná sa na štart celých pretekov postavila Vlhová a opäť excelovala. V hornej časti síce niektoré oblúky "podržala" a stratila oproti Hansdotterovej polovicu náskoku, ale v trochu viac zatvorenom spáde do cieľa našla ideálny rytmus a vzhľadom na ostatné odstupy i všetky okolnosti v Aare triumfovala suverénne.

Súťaž neabsolvovala slalomárska suverénka uplynulých sezón a dvojnásobná víťazka zimy Mikaela Shiffrinová. Fenomenálna Američanka si v sobotňajšom rannom rozjazdení pred obrovským slalomom zranila koleno a práve v nedeľu odlietala domov. "Mám poškodený väz a narazenú kosť. Dúfam, že sa neobjaví ďalší problém, o celkovej diagnóze budem vedieť viac po vyšetrení mojím lekárom," referovala na sociálnej sieti lyžiarka, ktorá je v hustých bránkach úradujúcou šampiónkou na všetkých troch elitných frontoch - na MS, ZOH i v SP. 

Inzercia

Odporúčame

Betlehemské svetlo je už na Slovensku

Betlehemské svetlo je už na Slovensku

Skauti spod Tatier v nedeľu odovzdali Betlehemské svetlo prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Nestalo sa tak v prezidentskom paláci v Bratislave ako vlani, ale v Poprade na Námestí sv. Egídia. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.