Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. október 2021

A už je to tu. Posledný októbrový deň sa blíži.

Dlhšie som nič nenapísal, nebolo totiž čo. Ako sa blíži koniec mesiaca a najmä jeho posledný deň, kresťania začínajú viac než inokedy spomínať diabla a Satana. Áno, blíži sa totiž obávaný Halloween...
A už je to tu. Posledný októbrový deň sa blíži.

Dostal som sa do komentárového konfliktu s jednou nemenovanou Facebookovou stránkou. Keď im došli argumenty, moje komentáre proste zmazali. Škoda, nakoľko dokopy tam boli asi dve A4-ky môjho kvalitného textu. Neznášam, keď si človek dá námahu, píše jak blázon a niekto iný jeho snahu splachne do záchodu. Ale nie o tom som chcel. Chcem napísať ako Halloween vidím ja. 

Je to tradícia

Tradícia keltského pôvodu. Druidi chodili po domoch, v jehovistickom štýle vyklopkávali, "trick-or-treat (pohosti, alebo pomsti)" a kto im nedal nejakú obeť (často aj ľudskú), toho prekliali. Kto im obeť dal, toho požehnali a inštalovali mu na dvore tekvicu na znak požehnania. Trošku blowmind, ale nevadí. Bavíme sa o dobe cca 2000 rokov pred Kristom. To, že vtedy ľudia prinášali ľudské obete, je síce smutné, ale prakticky to bolo bežné po celom svete. Dôkazy máme okrem Biblie aj vo vykopávkach. Aj Izraeliti sa, najmä za čias kráľov klaňali Molochovi (boh Amónčanov), ktorému pálili dietky. Proroci za túto modloslužbu veľmi kárali národ a Boh Izraelitov prísne trestal. Opakujem, Boh káral Izraelitov za ľudské obete. Za ľudské obete, nie za vyrezávané tekvice!!!

Ľudské obete sa prinášali aj v stavebníctve, čoho dôkazom sú mnohé kosti aj kostričky bábätiek, ktoré sa v dnešnej dobe objavujú v starých stavbách (napr. v čínskom múre). Aj v Biblii je zmienka, že za kráľa Achaba Betelčan Hiel znova postavil Jericho, ktoré pred pár storočiami Jozue preklial, aby ho nikto nikdy nepostavil. Jericho bolo totiž prvé mesto, ktoré Izraeliti dobyli po úteku z Egypta a po 40 ročnom pobyte na púšti. Betelčan (Betel bolo iné mesto) Hiel ho znovu vystavil, pričom pred stavbou priniesol ako obeť svojho prvorodeného syna a po ukončení stavby priniesol druhú obeť - svojho najmladšieho syna. Proste to v tej dobe tak chodilo. Rovnako ako v tej dobe "chodilo" mnohoženstvo a otrokárstvo. 

Ale je rok 2021

Teraz je rok 2021. Koľko ľudí poznáte, ktorí obetujú svoje deti? Toto sa dnes už nedeje, možno maximálne v nejakých indiánskych rezerváciách, alebo v nejakých kmeňoch, ktoré sú izolované od sveta, aj to dosť silno pochybujem. Dnes je Halloween len tradícia. V stredoveku a skorom novoveku z Európy Halloween vymizol, presunul sa totiž viac-menej do Ameriky. A posledných pár rokov sa k nám tlačí späť. Áno, osobne sa mi to tiež nepáči a neuznávam moc slávenie strašidelnej parády. To však neznamená, že hneď treba všetky Halloweenske deti okrikovať a označovať ich za služobnikov Satana. 

Pohanské korene

Halloween má pohanské korene. To nikto nepopiera. Rovnaké pohanské korene má aj vianočný stromček, veľkonočná oblievačka, pálenie Moreny (Slovanská bohyňa zimy  a smrti - och, jaká to modloslužba). Dokonca samotné Vianoce sú schválne nastavené na obdobie zimného slnovratu (a Veľká noc na obdobie jarnej rovnodennosti, to len tak medzirečou...). Pred Kristom a pred tým, ako sme na našom území spoznali Evanjelium, sa totiž na rovodennosti a slnovraty slávili "obete" cudzím bohom (Perún, Morena, Venuša,...). Koľkokrát ste videli nejakého oduševneného kresťana hejtovať Vianočný stromček? Nikoľko. Veď vianočné stromčeky sú bežnou výzdobou aj v našich katolíckych chrámoch! Na pálenie Moreny som tiež nepočul z úst jediného kresťana žiadny hejt. Dokonca samotný vladyka Milan Chautur na svojej facebookovej stránke, ktorá slúži na otázky veriacich píše, že túto tradíciu (Morenu) možno "zniesť" a uchovávať ako folklór, samozrejme, bez nejakého kultového podtónu. Zamýšľam sa teraz, prečo Halloween označujeme radi za satanizmus a vianočný stromček nie? 

Satanisti, okultisti a bosorky majú party hard

Tiež častý argument kresťanov. Že satanisti, okultisti a bosorky sa počas Halloweenu stretávajú a najviac z celého roka čarujú. Neriešim, či to je pravda, alebo nie, riešim to, že je to absolútne irelevantné. Keby sa všetci okultisti na svete stretli na Veľký piatok a začali čarovať na Veľký piatok, tak čo? Zrušíme Veľký piatok, bo okultisti vtedy čarujú? Či začneme označovať Veľký piatok ako Satanov najsilnejší deň? Veď je to na smiech. Diabol je len "Božia opička". Opičí sa a napodobňuje. Je len na nás, či mu dáme prednosť. 

Pre deti je to praobyčajná tradícia. Tak ako sa niekedy lialo roztavené olovo do vody, tak ako dnes chodia chlapci s korbáčmi a voňavkami oblievať dievčatá, tak ako si na Vianoce chodíme vinšovať, alebo koledovať, takisto je Halloween praobyčajná tradícia najmä amerických deti. Určite by som takéto deti nenazýval služobníkmi Satana. Je to pre nich tradícia, bez nejakého duchovného podkladu a teda bez Satana. To je všetko. 

Na záver len jedna krátka myšlienka. Halloween je v podstate skratka zo slov All Hallows Evening, čo v doslovnom preklade znamená "Všetkých svätých večer", alebo, keď to preložíme ako ľudia a nie ako Google Translate, tak ide o "Večer všetkých svätých". Teraz mi povedzte, akú to má spojitosť s diablom? Žiadnu. Lebo Diabla do Halloweenu vtrepali kresťania. A ja naozaj netuším prečo... 

Inzercia

K viere ma od malička viedli rodičia. V puberte som ju začal zveľaďovať, študovať a skúmať do hĺbky a vtedy som sa pre ňu aj sám rozhodol. Od roku 2006 pôsobím ako chrámový organista a verím, že túto službu budem konať až do smrti. Som obdarený (alebo potrestaný?) naturálnym spôsobom vyjadrovania, čo sa premieta aj do mojej blogerskej činnosti. Vo svojich blogoch sa venujem téme kresťanstva, ale aj iným témam, ktoré ma zaujímajú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.