Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2015

Betlehemské svetlo je už na Slovensku

Skauti spod Tatier v nedeľu odovzdali Betlehemské svetlo prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Nestalo sa tak v prezidentskom paláci v Bratislave ako vlani, ale v Poprade na Námestí sv. Egídia. 

Betlehemské svetlo je už na Slovensku


Prezident Andrej Kiska pózuje so skautmi po tom, čo z ich rúk prebral Betlehemské svetlo na Námestí svätého Egídia v Poprade. Foto – TASR/Oliver Ondráš

„Som veľmi rád, že práve vo svojom rodnom meste som mohol dostať toto svetielko mieru a pokoja od skautov zo širokého okolia. Bol by som veľmi rád, keby sa pokoj a mier dostali prostredníctvom tohto svetielka do všetkých rodín na Slovensku a najkrajšie by bolo, keby sa dostali do celého sveta, kde je v súčasnosti situácia veľmi zložitá,“ konštatoval prezident.

Keby si mal vybrať niekoho, komu by Betlehemské svetielko on sám najradšej daroval, bol by to Svätý Otec František. „To je človek, ktorého myšlienky, pokoru, lásku a pochopenie v tomto ťažkom svete potrebujeme a potrebujeme ich hlavne dostať medzi všetkých veriacich, aby tie základné posolstvá lásky a odpúšťania v nás boli po celý rok,“ zdôraznil Kiska.

Podľa neho Vianoce prinášajú pokoj, ľudia sa viacej usmievajú, avšak tieto sviatky zrejme neovplyvnia situáciu v nepokojných krajinách. „To, čo sa udeje z pohľadu bezpečnosti v krajinách, kde sa bojuje, zrejme Vianoce, žiaľ, neovplyvní, hoci by som bol veľmi rád, keby táto naša kresťanská atmosféra prišla aj do ich sveta,“ dodal prezident. Nevylúčil, že počas sviatočných dní zavíta aj do Humenného, kde sú v utečeneckom tábore v súčasnosti umiestnení utečenci zo Sýrie.

Betlehemské svetlo, ktoré dnes skauti odovzdali prezidentovi v Poprade, prišlo z Viedne, kam ho prinieslo dieťa svetla, desaťročný chlapec. Z Viedne ho delegácia prepravila práve pod Tatry, kde prenocovalo, a už o 10. hodine ho Slováci odovzdali na svätej omši poľským kolegom. Z Poľska poputuje svetlo pokoja do Bieloruska, Ukrajiny či Litvy a skautskou plachetnicou až do Dánska, odkiaľ sa bude šíriť ďalej.

O týždeň pôjde Betlehemské svetlo aj na Lomnický štít, najvyššie položené obývateľné miesto na Slovensku. „Pevne verím, že toto svetielko prinesie pokoj do celej Európy, hoci ono samo na to stačiť nebude,“ povedal vodca Podtatranskej skautskej oblasti Andrej Legutky.

Inzercia

Odporúčame

Biskup Judák vyzval veriacich svojej diecézy, aby podporili imigrantov

Biskup Judák vyzval veriacich svojej diecézy, aby podporili imigrantov

Nitriansky biskup Viliam Judák vyzval veriacich Nitrianskej diecézy, aby vyjadrili svoju podporu prenasledovaným irackým kresťanom. Obrátil sa na veriacich, aby preukázali migrantom svoju láskavosť a prijatie v duchu kresťanskej viery a v duchu odkazu nedávno zosnulého kardinála Korca, ktorý bol ikonou prenasledovanej cirkvi. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.