Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2015

Gašpar nesúhlasí s návrhom smernice EK: Útoky neboli spáchané legálnymi zbraňami

Teroristické útoky neboli spáchané zbraňami, ktoré majú občania v legálnej držbe. Uviedol to prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar v reakcii na návrh smernice Európskej komisie (EK), ktorá chce zakázať v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži viacero - možno až väčšinu typov zbraní, ktoré majú v súčasnosti v legálnej držbe občania, poľovníci, športovci a zberatelia v krajinách EÚ.

"Návrh smernice Európskej komisie neprispieva k riešeniu problematiky nezákonného držania zbraní a obchodovania s nimi. Nemyslím si, že bude účinným opatrením, ktoré prispeje ku kontrole terorizmu. Treba si uvedomiť, že teroristické útoky neboli spáchané legálnymi zbraňami. Takémuto návrhu by mala jednoznačne predchádzať širšia diskusia v odborných kruhoch s posúdením jej následkov," uviedol pre TASR policajný prezident.

Podobne na začiatku tohto mesiaca minister vnútra Robert Kaliňák zdôraznil, že žiadny z teroristických útokov nebol spáchaný legálnou zbraňou. "Všetko sú to nelegálne zbrane a ak má byť našou odpoveďou to, že zakážeme legálne zbrane, tak nám musí byť jasné, že sme nijako v boji proti nelegálnemu obchodovaniu so zbraňami nepokročili," uviedol minister vnútra.

Nie je proti sprísňovaniu držania zbraní, ale uvedené opatrenie ako jediné riešenie nestačí. "Ak by to bolo súčasťou iných opatrení, tak súhlasím. Za sprísňovanie sme. Ale ak to má byť jediné opatrenie, tak je to dramaticky málo," poznamenal Kaliňák.

Poukázal na možnú šikanu športových strelcov, čo by mu v záujme väčšej bezpečnosti neprekážalo. "Ale ak za tým nenasleduje ďalšie opatrenie v boji proti nelegálnemu obchodu so zbraňami, tak je to až, povedal by som, absurdné opatrenie, ktoré nevyrieši a nezlepší situáciu," zdôraznil minister.

Proti návrhu smernici už vyjadrili svoje negatívne stanovisko slovenskí športoví strelci, zberatelia, poľovníci, Združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum, bezpečnostní analytici a tiež niektorí slovenskí politici.

EK navrhuje plošný zákaz držby samonabíjacích zbraní, ktoré vznikli úpravou zo zbraní samočinných, zákaz samonabíjacích zbraní pre civilné použitie, ktoré sa podobajú na zbrane so samočinným mechanizmom a zákaz znehodnotených zbraní, ktoré vznikli úpravou takýchto zbraní. Zbrane, ktoré nadobudli občania do legálnej držby, im majú byť odobrané a zničené. "Vzácne muzeálne exponáty majú byť nenávratne devastované,"domnieva sa Legis Telum.

Inzercia

Odporúčame

Halák priviedol Islanders k triumfu, Gáborík skóroval pri prehre LA

Halák priviedol Islanders k triumfu, Gáborík skóroval pri prehre LA

Slovenský brankár Jaroslav Halák priviedol hokejistov New Yorku Islanders v zámorskej NHL k triumfu na ľade Columbusu 3:2 po predĺžení. V stretnutí si pripísal 28 zákrokov s úspešnosťou 93,3 percenta a vyhlásili ho za druhú hviezdu. Prvou sa stal autor dvoch gólov a asistencie Kyle Okposo.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.