Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2015

V Podgorici sa konala demonštrácia proti členstvu Čiernej Hory v NATO

Asi 2000 ľudí dnes v Podgorici, hlavnom meste Čiernej Hory, demonštrovalo proti členstvu krajiny v NATO. Demonštrácia sa uskutočnila len niekoľko dní po oficiálnom pozvaní tejto balkánskej krajiny za 29. člena Severoatlantickej aliancie.

Dnešnú akciu do Podgorice zvolali proruské opozičné strany, ktoré žiadajú, aby sa v Čiernej Hore konalo referendum o jej vstupe do NATO. 

Účastníci demonštrácie počas pochodu skandovali "Rusko! Rusko!" V rukách mali transparenty s nápismi "NATO - vrahovia!" či "Tu nie ste vítaní". 

Na zhromaždení vystúpil bývalý prezident Momir Bulatovič, ktorý uviedol, že "NATO nás pozýva postaviť viac vojakov proti Rusku". Naliehal, že Čierna Hora sa nesmie zapojiť do boja NATO s Ruskom.

Rusko však už dávnejšie varovalo, že prijatie Čiernej Hory do aliancie bude škodlivé pre európsku bezpečnosť a zvýši napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a NATO, poznamenala pred časom agentúra DPA.

Čierna Hora s jej vyše 600.000 obyvateľmi je v otázke svojho členstva v NATO názorovo nejednotná, okrem iného vzhľadom na tradične tesné väzby na Rusko, ale i preto, že v roku 1999 počas náletov na Juhosláviu aliancia podnikla niekoľko útokov aj na Čiernu Horu, ktorá v tom čase tvorila spoločný štát so Srbskom.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.