Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. december 2015

Slovákom sa za nákupmi najviac oplatí vycestovať do Poľska, tvrdí UniCredit Bank

Slovákom sa v tomto roku za vianočnými nákupmi najviac vyplatí vycestovať do Poľska. Ceny sú v tejto krajine v porovnaní so Slovenskom v priemere o pätinu nižšie. Vyplýva to z aktuálnej analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

V Poľsku sa Slovákom oplatí nakupovať najmä potraviny, pri ktorých je možné ušetriť až tretinu ceny. Lacnejšie je najmä ovocie a zelenina. Naopak, nákupom elektroniky Slovák v Poľsku ušetrí len 10 %.

Lacnejšie nákupy vyjdú Slovákov aj v ďalších dvoch susedných krajinách, a to v Maďarsku a v Českej republike. V Maďarsku sa oplatí Slovákom nakupovať najmä oblečenie, obuv a domáce spotrebiče, ktoré sú o 20 % až 25 % lacnejšie ako na Slovensku a ich cena je dokonca nižšia ako v Poľsku. Naopak, ceny elektroniky v Maďarsku sú len mierne nižšie ako na Slovensku.

V Českej republike nakúpia Slováci v priemere lacnejšie o štyri až 8 %. "Z potravín je v Čechách lacnejšie najmä pečivo, mliečne výrobky, ovocie a zelenina. Naopak, podobné cenovky ako na Slovensku sú pri mäse. Ceny domácich spotrebičov a elektroniky sú tu nižšie o približne 8 %, podobne je to aj s cenami oblečenia," uviedol analytik banky Ľubomír Koršňák. Naopak, u západných susedov sa neoplatí nakupovať obuv, ktorá je tu v priemere drahšia o približne päť percent, keď výrazne zdražela najmä v poslednom roku.

Vyššie ceny ako na Slovensku sú v Rakúsku. "Časť Slovákov, najmä z okolia hlavného mesta, však aj napriek tomu nákupy v blízkom prihraničnom Rakúsku vyhľadáva, keď tu oceňuje najmä vyššiu kvalitu," doplnil Koršňák. Relatívne najmenší rozdiel, teda menej ako 4-% je v prípade cien odevov, podobne ako v Českej republike aj v Rakúsku sú však výrazne drahšie ceny obuvi. Len o necelých 8 % sú drahšie aj domáce spotrebiče a elektronika. Výraznejšie drahšie ako na Slovensku sú v Rakúsku potraviny, a to až o 43 %, najmä cena mäsa je v porovnaní so Slovenskom takmer dvojnásobná. "Ceny mliečnych výrobkov alebo olejov a tukov sú však v Rakúsku drahšie o menej ako 10 %," vyčíslil Koršňák.

Analytici banky sa pozreli aj na to, ako sa ceny v krajinách zmenili za posledný rok. Opäť sa ukázalo, že najvýraznejšie pre Slovákov za posledný rok zlacnelo Poľsko. "Pomohlo tomu aj oslabenie poľského zlotého. Rovnako mierne slabší forint zlacnel oproti minulému roku aj nákupy v Maďarsku. Naproti tomu, výhodnosť nákupov v Českej republike oproti minulému roku mierne znižovala silnejšia česká koruna," priblížil Koršňák.

Za posledný rok zdražela pre Slovákov v Čechách najmä obuv, Slováci si tu však priplatia aj za nákup domácich spotrebičov. "Naopak, výrazný pokles cien elektroniky u západných susedov dokázal prekonať aj silnejšiu korunu a ich ceny sú pre Slovákov v porovnaní s minulým rokom nižšie o približne jedno percento," doplnil Koršňák.

Zároveň dodal, že výhodnosť nákupov v Rakúsku ako v jedinej z okolitých krajín neovplyvňuje vývoj výmenného kurzu, keďže obe krajiny používajú spoločnú menu euro. "Ceny v Rakúsku však v poslednom roku rástli o niečo rýchlejšie ako na Slovensku, oproti cenám na Slovensku zdraželi najmä ceny domácich spotrebičov. Naopak, ceny potravín a ceny oblečenia rástli porovnateľné rýchlo ako na Slovensku," dodal Koršňák.

Inzercia

Odporúčame

Rodičia detí so ZŤP založili platformu, navrhujú zmeny pre lepší život detí

Rodičia detí so ZŤP založili platformu, navrhujú zmeny pre lepší život detí

Rodičia detí s ťažkým zdravotným postihnutím založili Platformu rodičov detí s ŤZP, cez ktorú chcú iniciovať zmeny potrebné na zvýšenie kvality života rodín s deťmi s ťažkým zdravotným postihnutím. Problémy a riešenia formulujú v dokumente "Potreby rodín s dieťaťom s ŤZP". Od decembra do 31. januára 2016 zbierajú podpisy, s ktorými chcú dať dokument poslancom do parlamentu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.