Francúzsky minister predložil delegátom konferencie o zmene klímy návrh dohody

Návrh novej klimatickej dohody, ktorý dnes francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius predložil na schválenie delegátom konferencie OSN o zmene klímy (COP21) v Paríži, má zabezpečiť, aby nárast priemernej teploty v dôsledku globálneho otepľovania bol "podstatne nižší" ako o dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. To bola kľúčová požiadavka malých ostrovných štátov a ďalších chudobných a zraniteľných krajín. Dohoda sa usiluje, aby nárast bol iba o 1,5 stupňa Celzia, povedal Fabius.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval delegátov zo 196 krajín a Európskej únie, aby schválili "prvú univerzálnu dohodu v dejinách klimatických rokovaní". 

"Tvárou v tvár zmene klímy, sú naše osudy poprepájané. To, čo nás spája, je silnejšie ako to, čo nás rozdeľuje," citovala ho agentúra DPA.

Dohoda, ak bude schválená, bude vôbec prvou dohodou združujúcou všetky krajiny, aby prispeli k obmedzeniu klimatickej zmeny znížením emisií spôsobených človekom.

Laurent Fabius dnes povedal, že predložená dohoda "je diferencovaná, spravodlivá, trvácna, dynamická a právne záväzná".

Podporil ju aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:     "Celý svet (nás) sleduje. Miliardy ľudí spoliehajú na vašu múdrosť," vyhlásil. "Národným záujmom najlepšie poslúžime, ak budeme konať v medzinárodnej solidarite... Príroda nám vysiela naliehavé signály. Musíme chrániť planétu, na ktorej žijeme. Pre to potrebujeme každú jednu ruku."

Delegáti konferencie, ktorá rokuje už dva týždne v Paríži, budú ešte dnes rozhodovať o tom, či dohodu schvália.

"Očakávam úspešný výsledok, je to naša jediná nádej," uviedol pred začatím dnešného rokovania japonský delegát Mičihiro Oi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo