Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. december 2015

Francúzsky minister predložil delegátom konferencie o zmene klímy návrh dohody

Návrh novej klimatickej dohody, ktorý dnes francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius predložil na schválenie delegátom konferencie OSN o zmene klímy (COP21) v Paríži, má zabezpečiť, aby nárast priemernej teploty v dôsledku globálneho otepľovania bol "podstatne nižší" ako o dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. To bola kľúčová požiadavka malých ostrovných štátov a ďalších chudobných a zraniteľných krajín. Dohoda sa usiluje, aby nárast bol iba o 1,5 stupňa Celzia, povedal Fabius.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval delegátov zo 196 krajín a Európskej únie, aby schválili "prvú univerzálnu dohodu v dejinách klimatických rokovaní". 

"Tvárou v tvár zmene klímy, sú naše osudy poprepájané. To, čo nás spája, je silnejšie ako to, čo nás rozdeľuje," citovala ho agentúra DPA.

Dohoda, ak bude schválená, bude vôbec prvou dohodou združujúcou všetky krajiny, aby prispeli k obmedzeniu klimatickej zmeny znížením emisií spôsobených človekom.

Laurent Fabius dnes povedal, že predložená dohoda "je diferencovaná, spravodlivá, trvácna, dynamická a právne záväzná".

Podporil ju aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:     "Celý svet (nás) sleduje. Miliardy ľudí spoliehajú na vašu múdrosť," vyhlásil. "Národným záujmom najlepšie poslúžime, ak budeme konať v medzinárodnej solidarite... Príroda nám vysiela naliehavé signály. Musíme chrániť planétu, na ktorej žijeme. Pre to potrebujeme každú jednu ruku."

Delegáti konferencie, ktorá rokuje už dva týždne v Paríži, budú ešte dnes rozhodovať o tom, či dohodu schvália.

"Očakávam úspešný výsledok, je to naša jediná nádej," uviedol pred začatím dnešného rokovania japonský delegát Mičihiro Oi.

Inzercia

Odporúčame

Slováci podľahli  vo futsale Macedónsku, play off sa im vzdialila

Slováci podľahli vo futsale Macedónsku, play off sa im vzdialila

Slovenská futsalová reprezentácia nezvládla svoj druhý súboj na turnaji 7. skupiny hlavného kola kvalifikácie MS 2016, keď v piatok prehrala s Macedónskom 1:2. Od 23. minúty síce viedla po presnom zásahu Dušana Rafaja, lenže balkánsky súper dvoma zlepenými gólmi Micevského a Leovského otočil skóre a pripísal si do tabuľky prvé tri body.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.