Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. december 2015

Slováci sa viac zaujímajú o dianie v EÚ, no neveria v silu hlasu SR v nej

Záujem Slovákov o prácu Európskej únie sa zvyšuje, väčšina z nich je však presvedčená, že hlas ich krajiny v EÚ má menšiu váhu. V silu hlasu SR verí 41 percent občanov. Slováci oproti minulosti negatívnejšie vnímajú aj Európsky parlament. Napriek tomu si Slováci zväčša myslia, že ich krajina z členstva v EÚ profituje. Ako vyplýva zo septembrového prieskumu Eurobarometer, na Slovensku si to myslí 73 percent ľudí.

Počet Európanov, ktorých zaujíma dianie v únii, vzrástol od roku 2013 o 11 percent na súčasných 54 percent. Rovnaký trend platí aj pre Slovensko, oproti roku 2013 sa záujem občanov o politiky EÚ zvýšil na 39 percent. Napriek tomu sú ale Slováci takmer na chvoste tabuľky. Menší záujem o dianie v EÚ javia už iba občania Rumunska (38%) a Česka (34%), informoval včera Robert Hajšel, riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku.

Eurobarometer ukázal, že 60 percent Európanov si myslí, že ich krajina z členstva v EÚ profituje. Na Slovensku je toto číslo ešte vyššie (73 %). Najviac opýtaných si myslí, že EÚ pozitívne prispieva k ekonomickému rastu krajiny či kladne vplýva na udržanie mieru a posilnenie bezpečnosti. Zároveň však Slovensko patrí k trom krajinám, v ktorých vzrástol počet ľudí presvedčených, že z členstva v EÚ krajina neprofituje, a to o tri percentná.

Prieskum tiež odhalil, že väčšina informácií o europarlamente, ktoré Slováci nedávno dostali, bola negatívna. Informácie o europarlamente zachytilo nedávno v médiách 83 percent Slovákov, iba 23 percent z nich hovorilo o pozitívnej informácii. Vnímanie EP na Slovensku v poslednom období pokleslo o 16 percent, čo je najväčší pokles v EÚ. Väčšina (74 %) Slovákov si myslí, že EP zohráva dôležitú úlohu pri chode EÚ, no len 30 percent by chcelo, aby bola táto úloha v budúcnosti ešte významnejšia. Až 52 percent Slovákov Európskemu parlamentu skôr nedôveruje.

Prieskumu Eurobarometer sa zúčastnilo 28.150 obyvateľov EÚ nad 15 rokov. Uskutočnil sa v 28 štátoch medzi 19. až 29. septembrom 2015, v období, keď vrcholilo reportovanie v médiách o príchode migrantov k európskym hraniciam.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.