Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. december 2015

Do Poľska dorazila prvá dodávka skvapalneného zemného plynu

Do poľského terminálu Svinoústie dnes dorazil prvý tanker z Kataru so skvapalneným zemným plynom (LNG), od ktorého si Poľsko sľubuje najmä zníženie závislosti od dodávok energií z Ruska. Informovala o tom agentúra AP.

Poľsko, ktoré v súčasnosti dováža okolo 60 % z celkovej spotreby plynu z Ruska, podpísalo v roku 2009 s Katarom dohodu o dodávkach LNG na obdobie 20 rokov.

Podľa poľského ministra pre námorné hospodárstvo Mareka Grobarczyka je terminál dôležitý na diverzifikáciu energetických zdrojov, avšak zároveň zlepší pozíciu Poľska pri vyjednávaní s Moskvou o cenách plynu. Poľsko platí ruskému plynárenskému koncernu Gazprom jednu z najvyšších cien za dodávky suroviny v Európe. Okrem zlepšenia energetickej situácie na vlastnom trhu plánuje Varšava dodávať LNG aj iným štátom, ktoré negatívne ovplyvňuje ruská exportná politika.

Dnešná prvá dodávka, s ktorou dorazil katarský tanker Al Nuaman do terminálu Svinoústie po 21 dňoch plavby, je určená na sprevádzkovanie LNG terminálu, najväčšieho v Baltickom mori a jedného z najväčších v Európe. Do plnej prevádzky by po mesiacoch odkladov mali terminál spustiť v polovici budúceho roka.

Inzercia

Odporúčame

Minister P. Žiga zostáva vo funkcii, opozícia ho neodvolala

Minister P. Žiga zostáva vo funkcii, opozícia ho neodvolala

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD), ktorý dnes na pôde Národnej rady SR čelil opozičnému pokusu o odvolanie, zostáva vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre kauzu obstarania kompy cez Dunaj hlasovalo len 37 členov snemovne zo 107 prítomných.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.