Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. december 2015

Iracký premiér nariadil diplomatom, aby predložili BR OSN sťažnosť voči Turecku

Iracký premiér Hajdar Abádí požiadal dnes rezort diplomacie v Bagdade, aby predložil Bezpečnostnej rade OSN oficiálnu sťažnosť voči Turecku. Dôvodom je postoj Ankary, ktorá odmieta stiahnuť svojich vojakov zo severného Iraku. 

V okolí irackého Mósulu, ovládaného džihádistickou skupinou Islamský štát (IS), sa minulý týždeň rozmiestnili stovky ťažko vyzbrojených tureckých vojakov. Irak trvá na tom, že sa tak stalo bez súhlasu alebo upovedomenia irackej vlády.

"Ide o flagrantné porušenie ustanovení a princípov Charty OSN a o narušenie integrity irackého územia," uviedol vo vyhlásení premiér Abádí. 

Vyjadril pritom presvedčenie, že sa Bezpečnostná rada OSN zhostí svojej úlohy a nariadi Turecku, aby okamžite odsunulo svojich vojakov z územia Iraku. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval, že Ankara svojich vojakov z tábora severovýchodne od Mósulu nestiahne. Zdôraznil pritom, že nejde o bojové jednotky. Ich úlohou je chrániť tureckých vojenských poradcov, ktorí poskytujú výcvik irackým silám v rámci príprav na ofenzívu zameranú na vyhnanie IS z Mósulu. Turecko je podľa neho odhodlané pokračovať vo výcviku irackých a kurdských vojakov. 

Inzercia

Odporúčame

Minister P. Žiga zostáva vo funkcii, opozícia ho neodvolala

Minister P. Žiga zostáva vo funkcii, opozícia ho neodvolala

Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD), ktorý dnes na pôde Národnej rady SR čelil opozičnému pokusu o odvolanie, zostáva vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre kauzu obstarania kompy cez Dunaj hlasovalo len 37 členov snemovne zo 107 prítomných.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.