Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. december 2015

V sobotu sa budú žrebovať skupiny na futbalové EURO

Paríž epicentrom, Slovákov v novom formáte vyžrebujú z 3. koša

V sobotu 12. decembra o 18.00 SEČ sa pozornosť futbalovej verejnosti upriami do Kongresového paláca v Paríži, kde sa uskutoční žrebovací akt finálového turnaja EURO 2016. V osudí bude premiérovo figurovať aj lístok s menom slovenskej reprezentácie, ktorej patrí pozícia v 3. koši.

V ňom sa okrem zverencov trénera Jána Kozáka ocitli Česko, Švédsko, Poľsko, Rumunsko a Maďarsko a tí teda automaticky nepripadajú do úvahy ako súperi Slovenska. Daná je pozícia A1 pre usporiadateľa EURO, ktorým je Francúzsko. V 1. koši sú dvojnásobní obhajcovia trofeje Španieli a tiež Nemecko, Anglicko, Portugalsko a Belgicko. V druhom koši figurujú Taliansko, Rusko, Švajčiarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Ukrajina a vo štvrtom Turecko, Írsko, Island, Wales, Albánsko, Severné Írsko.

Prvýkrát sa na šampionáte predstaví rekordných 24 tímov namiesto doterajších 16. Oproti predošlým majstrovstvám Európy sa tak zvýši počet zápasov o 21 na celkových 51 duelov. Okrem Slovenska zažijú debut na kontinentálnom fóre tímy Islandu, Walesu, Albánska a Severného Írska. Rekordérom v počte účasti na ME je Nemecko, ktoré vo Francúzsku absolvuje už dvanásty turnaj.

Rozhodujúcim kritériom zostavenia košovej sústavy bol národný koeficient reprezentácií, ktorý sa vypočítal z ich výsledkov podľa kľúča berúc do úvahy 20 percent výsledkov z roku 2012 (kvalifikácia aj finálový turnaj) a po 40 percent z dosiahnutých výsledkov v kvalifikácii na MS 2014, resp. kvalifikácii EURO 2016.

Slováci sa na šampionát prebojoval z 2. miesta C-skupiny, ktorú vyhrali Španieli. Kuriozitou žrebu je, že s "Furiou Roja", ako aj Ukrajincami, ktorí prešli v baráži cez Slovinsko, sa Kozákovi zverenci môžu stretnúť opäť v jednej skupine. Tých bude na EURO 2016 spolu šesť (A-H), do osemfinále sa prebojujú prví dvaja z každej a štyri najlepšie tímy z tretích miest. Od osemfinále sa hrá vyraďovacím systémom na jeden zápas. Šampión si automaticky vybojuje miestenku na Pohár konfederácií 2017, ktorý ako generálku pred nadchádzajúcimi MS organizuje Rusko.

Inzercia

Finálový turnaj EURO 2016 sa začína v piatok 10. júna o 21.00 h otváracím súbojom na Stade de France, v ktorom určite nastúpi Francúzsko. Finále je na programe presne o mesiac 10. júla na tom istom štadióne. Spolu 51 zápasov majstrovstiev sveta bude hostiť celkovo desať štadiónov v desiatich mestách (Paríž, Saint-Denis, Lille, Lens, Lyon, Saint-Étienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Nice).

Na žrebovanie, ktoré budú sledovať milióny divákov pri televíznych obrazovkách, odcestovala aj osemčlenná delegácia zo Slovenska. Tvoria ju prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, generálny sekretár SFZ Jozef Kliment, prvý viceprezident SFZ a zároveň šéf Východoslovenského futbalového zväzu Richard Havrilla, asistent hlavného trénera slovenskej reprezentácie Štefan Tarkovič, technický vedúci A-tímu SR Róbert Tomaschek, vedúci medzinárodného a organizačného oddelenia SFZ Peter Pálenčík, bezpečnostný manažér SFZ Peter France a hovorca SFZ Juraj Čurný.

Na pódiu sa v rámci programu predstaví trofej, Pohár Henriho Delaunaya, spolu s trénerom španielskeho obhajcu Vicentem Del Bosque. Najprv sa bude žrebovať 1. kôš, potom štvrtý, tretí a na záver príde na rad druhý.

Žrebovací akt bude v rukách štvorice pozvaných hostí, ktorých uvedie dvojica moderátorov večerného programu Bixente Lizarazu a Ruud Gullit. Lístočky s menami tímov budú ťahať z osudia pod dohľadom momentálne prvého muža UEFA Gianniho Infantina Oliver Bierhoff (majster Európy z roku 1996), Angelos Charisteas (2004), Antonín Panenka (1976) a David Trezeguet (2000). Kompletné zloženie skupín by malo byť známe pred 19.00 SEČ.

      Rozdelenie košov pred žrebom EURO 2016:
      1. kôš: Španielsko, Nemecko, Anglicko, Portugalsko, Belgicko
      2. kôš: Taliansko, Rusko, Švajčiarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Ukrajina
      3. kôš: Česko, Švédsko, Poľsko, Rumunsko, SLOVENSKO, Maďarsko
      4. kôš: Turecko, Írsko, Island, Wales, Albánsko, Severné Írsko

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.