Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. december 2015

Iniciatíva bratislavských učiteľov nesúhlasí s reakciou ministerstva školstva na protest

 Ak ministerstvo školstvo hodnotí aktivity učiteľov počas protestnej akcie Babysitting Day ako možné porušenie pracovnej disciplíny, znamená to návrat do čias, keď jedinou prijateľnou vyučovacou metódou bolo memorovanie.

Iniciatíva bratislavských učiteľov (IBU) takto reagovala na štvrtkové vyhlásenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Vlado Crmoman z IBU pripomenul, že učitelia sa vo štvrtok rozhodli na hodinách uplatniť Komenského zásadu "škola hrou" a zamerať sa viac na výchovnú než vzdelávaciu zložku výchovno-vzdelávacieho procesu.

Odmieta tvrdenie ministerstva, že by mohlo ísť o niečo, čo nie je v súlade s predpismi. „Učitelia zvolili činnosti, ktoré sú v súlade so školskou legislatívou a predpismi, dokonca svojimi aktivitami napĺňali ciele a požiadavky štátnych vzdelávacích programov," zdôraznil.

MŠVVaŠ SR vo štvrtok oznámilo, že učitelia zapojení do akcie Babysitting Day mohli porušovať pracovnú disciplínu. "V pracovnom čase je učiteľ povinný vykonávať priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť určenú všeobecne záväzným právnym predpisom a ostatné činnosti súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou. Má teda vykonávať činnosti podľa dojednaného druhu práce v pracovnej zmluve a ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou ustanovené v pracovnom poriadku," uviedla v tejto súvislosti hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Učitelia zapojení do protestu chceli poukázať na to, že za svoju prácu dostávajú mzdu na úrovni mzdy opatrovateliek detí alebo ešte nižšiu. Zároveň chceli vo všeobecnosti upozorniť na to, že v slovenskom školstve chýbajú peniaze na zabezpečenie kvalitného vzdelávania.

Do akcie Babysitting Day sa zapojilo 9350 učiteľov z 502 škôl na celom Slovensku. V niektorých prípadoch išlo o celoškolské akcie, v niektorých o aktivity jednotlivcov. Učitelia zvolili rôzne formy vyučovacích hodín. Diskutovali napríklad so žiakmi o stave v slovenskom školstve, premietali si cestopisno-poznávacie filmy, prípadne pripravovali vianočnú výzdobu.

Inzercia

Odporúčame

Aktivisti chcú štátnu dotáciu na rozvoj Domaše

Aktivisti chcú štátnu dotáciu na rozvoj Domaše

Občianski aktivisti z Domaše sú presvedčení, že okolie vodnej nádrže má v oblasti cestovného ruchu veľký potenciál, potrebuje len finančnú injekciu. Spolu s obcou Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou, pod ktorú patrí oblasť Dobrá, vypracovali projekt Národného centra vodných športov, oddychu a športovej histórie a urbanistickú štúdiu nového turistického komplexu. Výšku investície odhadujú na 6,5 milióna eur. Projekt, by mal byť impulzom na rozvoj regiónu, v týchto dňoch ho zaslali na Úrad vlády SR, od ktorého žiadajú investičný stimul. Predstavili ho tiež v Prešove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.