Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. december 2015

Čo sa stalo s českou politikou? (anketa)

Odpovedajú Daniel Kaiser, Tomáš Němeček, Roman Joch a Jindřích Šídlo
Čo sa stalo s českou politikou? (anketa)

23 rokov po rozdelení Československa sme si s Čechmi podobní oveľa viac než v 90. rokoch, keď Česi boli pokladaní za premiantov strednej Európy, my skôr za jej čiernu dieru. Odvtedy sa veľa zmenilo, Slováci Čechov v mnohých smeroch dobehli. Dnes nás spája aj to, že obe krajiny majú údržbárske vlády, ktorým chýba hlbšia vízia štátu. Trom špičkovým českým novinárom a poprednému konzervatívnemu komentátorovi sme položili nasledujúce dve otázky:

1. Dnešné Česko pôsobí zo slovenského pohľadu trochu hrubšie, než sme ho poznali predtým. Vidiek dnes reprezentuje prezident Miloš Zeman, mestské prostredie zas volí Andreja Babiša. Považujete súčasnú českú reprezentáciu za horšiu, než je český štandard uplynulých 25 rokov?

2. Teraz to obrátime: ako na vás pôsobí súčasná slovenská reprezentácia?

Tomáš Němeček, právnik a novinár

1. Horšia v čom? V estetickom dojme? V schopnosti presadzovať politickú agendu? V morálke? V ekonomickej kompetentnosti? A možno takto paušálne zhodnotiť také rôzne inštitúcie ako vláda, parlament, prezident, prípadne i krajských hajtmanov, europoslancov, primátorov a starostov?

Pokiaľ sa pýtate na prezidenta, je to nesporne najhorší prezident od roku 1990. Pokiaľ sa pýtate na vládu, už som zažil horšiu: napríklad o Zemanovej vláde 1998 – 2002 si myslím, že bola horšia vo všetkých merateľných kategóriách. Pokiaľ sa pýtate na snemovňu, pripadá mi napodiv skôr o niečo živšia a mierne zaujímavejšia než napríklad v rokoch 1998 – 2002 alebo 2002 – 2006.

2. Homogénne.

Inzercia

Daniel Kaiser, komentátor, publikuje v Echo24

1. Áno, je to horšie, ako bol český štandard posledných 25 rokov. Miloš Zeman je o triedu nižšie než obidvaja jeho predchodcovia, ani intelektuálne už nie je tým, čo bol pred 10-15 rokmi. Občas sa mu podarí celkom slušne vytočiť progresivistov, ale to na zaujímavé prezidentovanie nestačí.

Vláda je hlboko pod priemerom hlavne preto, že dve tradičné strany pustili veľkopodnikateľa Andreja Babiša na ministerstvo financií. Babiš, ktorý má predstavu, že spoločnosť má vo vzájomnej zhode riadiť niekoľko mocných biznismenov, tým dostal do rúk mocný nástroj. Slabším povahám sa pred ním už dva roky podlamujú kolená, cítime sa byť ohrození Putinom, ale medzitým sa odohráva akási vnútorná rusifikácia politického režimu. Dať Babišovi ministerstvo financií bola neodpustiteľná chyba.

2. Roberta Fica som vždy považoval za postkomunistického politika v tom horšom zmysle slova. Predpokladám, že tak vládne stále, ale do Českej republiky sa dostane tak maximálne jeho postoj k migračnej kríze. Bolo by dobre, keby si jeho sebavedomie voči európskemu establišmentu osvojili aj politici, ktorí prídu po ňom a už nebudú postkomunisti.

Andrej Kiska na mňa pôsobí ako Ficov protiklad, osobne asi dobrý človek, ale inak veľmi preceňovaný majster banality.

Roman Joch, riaditeľ konzervatívneho Občianskeho inštitútu v Prahe

1. Áno, „vďaka“ prezidentovi. Vláda sa štandardu príliš nevymyká, prezident je hlboko pod ním.

2. Na Slovensku vidím veľký rozdiel medzi premiérom a prezidentom. Prezident je občiansky (a ľavicovo-liberálny), premiér (úspešne) populistický. Samozrejme, vládnu moc má premiér, ale prezident má spoločenskú autoritu. Slabinou Slovenska – rovnako ako Česka – je slabosť a roztrieštenosť parlamentnej demokratickej pravice. Je nevyhnutné opäť vybudovať pravicu.

Jindřich Šídlo, komentátor českých Hospodárskych novín

1. Nie som si istý, či sa dá povedať, že mestské prostredie dnes v Česku reprezentuje Andrej Babiš. Áno, vyhral komunálne voľby takmer vo všetkých veľkých mestách, ale nikde nešiel cez 25 percent hlasov. Čo je v porovnaní s niekdajšími výsledkami ODS, napríklad, dosť málo. Na druhej stráne, áno, posledná vláda pravice z rokov 2010-2013 vyzerala tak tragicky (i keď by to bolo na dlhú debatu) a priniesla toľko škandálov (zase: na rozdiel od minulosti sa však škandálmi nezametali pod koberec), že vlastne Babiša zrodila - to hovorí sám Babiš a má pravdu. Je však iróniou, že by mal liberálnych voličov reprezentovať práve Andrej Babiš, ktorý liberálne demokracie neznáša a nechápe.

Česká pravica je však momentálne v troskách a bude jej trvať dosť dlho, než sa zase spamätá. Osobne tipujem až šesť rokov. Politická reprezentácia je taká, aké je Česko, je to len odraz. Osobne takmer so slzou v oku spomínam na súboje ODS - ČSSD, kde sa riešili naozaj veľké veci, ale obe strany ignorovali narastajúcu nespokojnosť verejnosti s rokmi neriešenou korupciou. To sa zmenilo, ale keď má byť garantom Babiš, som dosť nervózny.

Prezident Zeman dal svojím voličom rovnaký pocit, ako to dokázal v roku 1998 ako predseda ČSSD. Vyhral pre nich, prehliadaných a ponižovaných, voľby a teraz si to dohromady užívajú.

2. Slovenskú politiku sledujem len zdiaľky a nerozumiem dvom veciam: Kde je nejaká silná tradičná pravicová strana, ako kedysi v Česku bývala ODS? A ako sa stalo, že krajina, v ktorej voľby vždy vyhral len Mečiar a Fico, vyprodukovala prezidenta Andreja Kisku, ktorého Slovákom mnoho Čechov uprímne závidí? Najskôr preto, že o ňom takisto nič nevedia.

Odporúčame