Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. december 2015

Americká účasť v prehliadanej vojne

Zatiaľ čo z bojísk v Sýrii a v Iraku prinášajú médiá správy denne, konfliktu v Jemene svet nevenuje veľkú pozornosť.
Americká účasť v prehliadanej vojne

Pritom aj obete tejto vojny sa dajú rátať na tisíce. Krajina čelí humanitárnej kríze, rozbombardované sú kilometre ciest a popolom ľahlo viacero zdravotníckych zariadení. Nedávno napríklad nemocnica prevádzkovaná organizáciou Lekári bez hraníc.

Podľa informácií OSN si tento konflikt vyžiadal približne šesťtisíc obetí, z toho polovicu tvorili civilisti. Ďalšie desaťtisíce boli zranené. Charitatívna organizácia Oxfam uvádza, že nedostatku jedla čelí 13 miliónov Jemenčanov, z toho polovica je na pokraji vyhladovania.

Suniti a šíiti

Konflikt v Jemene je ďalším bojiskom vo vojne medzi šíitmi a sunitmi, ktorú v istej forme môžeme sledovať aj v Sýrii a Iraku. O post regionálneho hegemóna v nej súperia Irán a Saudská Arábia. Šíiti tvoria približne štyridsať percent obyvateľov Jemenu, kontrolujú časť územia a dlhodobo sa snažia o väčší politický vplyv. Krajina má tiež veľmi strategickú polohu. Nachádza sa na hlavnej námornej trase z Európy do Ázie, cez ktorú každý deň prúdia milióny barelov ropy.

Boje odštartovala miestna verzia arabskej jari, ktorá zvrhla prezidenta Alího Sáliha. Jeho pád však odštartoval šíitske povstanie a pod tlakom jednotiek verných Sálihovi musel z krajiny utiecť prezident Mansúr Hadí. Do konfliktu sa následne vložila koalícia sunitských štátov na čele so Saudskou Arábiou, ktorá v Jemene vojensky intervenovala, snaží sa postup šíitov zastaviť a vrátiť Mansúra k moci.

Kto je ten zlý?

Na celom konflikte je zaujímavý aj ďalší rozmer o ktorom na svojom blogu píše novinár a bývalý spravodajca viacerých českých médií na Blízkom východe Břetislav Tureček. Je ním aktívna podpora USA takzvanej „protiteroristickej“ koalície na čele so Saudskou Arábiou. „Zatiaľ čo západné médiá a politici podrobne rozoberajú vojnu v Sýrii a kroky, ktoré tam podniká Rusko, angažmá USA v Jemene, ako aj celá miestna vojna zostávajú mimo pozornosti,“ píše Tureček.

Američania podporujú saudskoarabskú koalíciu v Jemene logisticky, spravodajskými informáciami aj zbraňami. Otvorene jej tiež deklarujú politickú podporu. „Oceňujem, čo koalícia v Jemene robí. Sme v tom zajedno,“ vyhlásil americký generál Charles Q. Brown. Pritom operácie tejto koalície Saudskej Arábie, Maroka, Jordánska, Spojených arabských emirátov, Kataru, Bahrajnu, Sudánu, Egypta a Pakistanu by sa dali spochybniť ešte viac ako ruské nálety v Sýrii.

Na kritiku, že útoky Saudov a ich spojencov pripravili o život stovky civilistov, že Červený kríž opakovane protestuje proti ničeniu nemocníc a Amnesty International otvorene hovorí o nezvratných dôkazoch o vojnových zločinoch, reagovala americká Rada pre národnú bezpečnosť len diplomatickým vyhlásením, že USA nehrajú pri výbere cieľov v Sýrii žiadnu úlohu.

Inzercia

Hoci západné médiá často prezentujú saudskú inváziu do Jemenu najmä ako nevyhnutnú obrannú akciu proti rozpínavej politike Iránu, už spomínaný Tureček upozorňuje aj na inú súvislosť. Vo svojom texte cituje pôvodom saudskoarabskú profesorku Madáwí ar- Rašídovú z londýnskej King´s College, ktorá tvrdí, že saudskoarabská vojna v Jemene nie je aktom sebaobrany, ale preventívnym úderom, ktorý odštartoval agresívnu saudskoarabskú politiku v regióne. Magazín Foreign Policy tiež upozornil na to, že napríklad saudské vojenské výdavky niekoľkonásobne prevyšujú tie iránske.

Novinár Tureček, ktorý niekoľko rokov žil na Blízkom východe, je autorom viacerých kníh o tomto regióne a dnes vedie Centrum pre štúdium Blízkeho východu na Metropolitnej univerzite v Prahe, poukazuje tiež na to, že už aj tak sporné ťaženie v Jemene sa na jeseň stalo pre Američanov ešte problematickejším. Saudská Arábia totiž do vojny zapojila aj 1400 vojakov z Eritrey a 900 vojakov zo Sudánu, teda krajín, ktoré Západ dlhodobo kritizuje za porušovanie ľudských práv. Najmä zo strany ich armád.

 

Foto: TASR/ AP

 

 


 


 


 

Odporúčame