Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. december 2015

Podľa SNS je protiteroristický balíček skôr predvolebnou pózou

Mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS) sa nemôže zbaviť dojmu, že prijatie protiteroristického balíčka je zo strany vlády viac predvolebnou pózou a snahou o väčšiu kontrolu občana než preventívne pôsobenie proti možnému terorizmu.

"Na Slovensku existovalo posilnené protiteroristické zákonodarstvo už od známeho útoku na newyorské mrakodrapy v roku 2001. Okrem toho bola vypracovaná koncepcia boja proti terorizmu, ktorá podrobne určuje miesto a úlohu jednotlivých štátnych orgánov," pripomenul podpredseda SNS Anton Hrnko.

Pri navrhovaní nových zákonných opatrení by sa podľa neho žiadalo minimálne vyhodnotiť, ako existujúca legislatíva a z nej vyplývajúce opatrenia fungujú v praxi.

"V čase, keď na Slovensku nebol zaznamenaný žiaden teroristický čin, nebol zatknutý žiadny terorista a podľa vyjadrení zodpovedných orgánov ani neboli zaznamenané žiadne indície, že by sa také niečo mohlo stať, sa nám zdá nenáležité meniť Ústavu SR spôsobom, ako sa to stalo. Politici a poslanci by mali mať väčšiu úctu k základnému zákonu štátu a nerobiť z neho trhací kalendár," upozornil.

Dodal, že to, či a ako poslúži nová legislatíva svojmu cieľu, sa uvidí v nasledujúcom období. "Občanovi treba len dúfať, že nové právomoci, ktoré získajú štátne orgány, nebudú zneužité proti nemu," uzavrel.

Poslanci Národnej rady SR v stredu schválili novelu Trestného zákona, ako aj zmeny ďalších právnych predpisov, ktoré prinášajú polícii, prokuratúre, súdom a tajným službám rad oprávnení v boji proti terorizmu.

Antiteroristický balíček vznikol expresne po sérii teroristických útokov v Paríži. Za jeho prijatie hlasovalo 78 poslancov. Ešte v utorok (8.12.) zmenil Smer-SD za pomoci hlasov opozičného Mosta-Híd Ústavu SR tak, aby pri trestných činoch terorizmu mohla polícia osobu zadržať až na 96 hodín namiesto súčasných 48.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.