Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. október 2021

Pandémia

Ficov míting ukázal na jeden vážny problém

Fico potvrdil, že dokáže mobilizovať sily. Aj v uliciach.

Ficov míting ukázal na jeden vážny problém

TASR

Ak by nám pred rokom niekto povedal, že Ficovi bude už čoskoro na mítingu tlieskať dav, asi by sme ho vysmiali.

Takisto by sa mnohí zasmiali, ak by im niekto tvrdil, že premiér Matovič, víťaz volieb, sa už čoskoro bez ochranky nedostane ani do obchodu.

Tento obraz je smutný. Fico s Kaliňákom sú zodpovední za oligarchický režim, v ktorom nás beztrestne okrádali „naši ľudia“. Dnes táto dvojica po protestnom mítingu v Rimavskej Sobote oslavuje úspech.

Smer zúfalo potrebuje demonštrovať silu. A darí sa mu v tom.

Toto však nie je najvážnejší problém.

Máme tu ešte jeden a podstatne väčší. Je ním príčina, ktorá stojí za veľkým obratom v podpore Smeru.

Liga odpísaných

Za reštartom Smeru je nebezpečný jav, ktorý prehliadame alebo ktorý si odmietame priznať. Časť spoločnosti – relevantná časť spoločnosti – sa za posledný rok dostala pod obrovský tlak zo strany štátu. A tá istá časť spoločnosti – relevantná časť spoločnosti – stratila zastúpenie. Nemá sa jej kto zastať. Ani politicky, ani mediálne.

A nielen to.

Títo ľudia sú paušálne odpisovaní ako dezoláti, ako fašisti, ako luza… Sú ponižovaní. Sú urážaní. A pritom väčšina z nich nespravila nič zlé. Protestujú proti pandemickým opatreniam, ktoré ich oberajú o prácu alebo o príjmy. Protestujú proti vynucovaniu očkovania, ktoré malo byť pôvodne dobrovoľné. Ako ponuka. Nie ako diktát.

Protestujú proti okresávaniu slobody a práv. A proti revolučnému posilňovaniu právomocí autorít. Následne sú za to odsudzovaní ako nepriatelia spoločnosti, proti ktorým vraj treba tvrdo zakročiť.

Protestne naladených ľudí sú stovky tisíc.

November 2020

Politické a mediálne elity robia vážnu, veľmi vážnu chybu, keď nerozlišujú medzi drobnými skupinkami ukričaných opilcov a dezolátov – a medzi veľkou časťou spoločnosti, ktorá sa odmieta mlčky podvoliť.

Začalo sa to už pred rokom. Počas veľkých novembrových protestov proti tvrdým a chaotickým pandemickým opatreniam „autorít“…

Na novembrové protesty 2020 prišlo viac ako 20-tisíc ľudí. Boli medzi nimi tzv. pendleri. Teda vzdelaní ľudia, ktorí dochádzajú za prácou do Rakúska, Česka… Boli medzi nimi učitelia, ľudia z gastroslužieb, malí podnikatelia. Alebo početné skupiny mladých ľudí či rodín s malými deťmi. V jednej zo skupín protestujúcich boli dokonca aj kňazi. V inej tí, ktorí volili OĽaNO, no po pandémii prišli o svoju živnosť.

Áno, bolo tam aj zopár opilcov. Okolo nich stálo dvadsať reportérov z médií. Aby pripravili večerné správy o tom, ako vyzerali protesty.

Žiaľ, verejné protesty vtedy využili a zneužili kotlebovci či Fico s Dankom a Blahom. Vznikol obraz, že verejné protesty sú akcie neofašistov, extrémistov a primitívov.

Bol to krivý obraz. Nesedelo to. Kotleba ani Danko nemali a nemajú na to, aby mobilizovali desiatky tisíc ľudí priamo v uliciach a na námestiach.

Inzercia

Paušálne nálepkovať ľudí z protestných akcií ako „zberbu“ a „opice“ bola chyba. Veľmi vážna a nebezpečná chyba.

Nálepky

Obraz protestov bol v rozpore s realitou. Nie, prevažná väčšina z tých, ktorí prišli na námestia vyjadriť odpor k štátnym opatreniam, neboli fašisti ani nebezpeční extrémisti. A nie, neboli to len malé skupiny.

Boli to skupiny, ktorých hlas sa v slušnom štáte nedá ignorovať a odbíjať.

Vlastne… Dá. No s následkami, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné.

Toto krivé rámcovanie protestov pokračovalo aj po novembri 2020. Pokračuje vlastne dodnes. Metóda, ktorú pri hodnotení protestov používajú politickí lídri a väčšina médií, je redukcia. Redukuje sa skutočný rozsah verejných protestov (reportované počty boli podhodnotené). A redukujú sa skupiny, ktoré ich tvoria. Redukujú sa na drobné bandy primitívov.

Ak by sa toto dialo pri marginálnych témach a pri malých protestoch extrémistov, fungovalo by to. V štýle „je to zberba, pošlite na ňu vodné delá“…

Lenže tu išlo o oveľa širší problém. Nedal sa len tak zredukovať. Alebo odbiť tým, že ho budeme ignorovať a vytesňovať na okraj.

Ľuďom môžete nariaďovať, čo smú a nesmú robiť. Môžete meniť ústavu a zákony a zužovať ich slobodu. No nemôžete im pri tom hrubo nadávať, urážať ich. Vysmievať sa im. Nadávať im, že sú nuly, s ktorými sa nemáte o čom baviť.

A podceňovať ich silu.

Na vlne

Ak to bude takto pokračovať, máme nakročené k výbušným spoločenským konfliktom, ktoré sa môžu kedykoľvek zvrhnúť.

Fakt, že Matovič potrebuje ochranku a Ficovi s Kaliňákom tlieskajú ľudia na námestí, je len malým prejavom väčšieho problému.

Tým je podcenenie nespokojnosti veľkej časti spoločnosti. A neschopnosť manažovať tento konflikt tak, aby sa nevymkol spod kontroly.

Hegel a po ňom Fukuyama tvrdili, že hybnou silou spoločnosti a človeka je túžba po uznaní. V rodine, vo vzťahu, v spoločnosti. Všade. Je to fundamentálny pud, vlastný každej ľudskej bytosti (túžbu po peniazoch, po moci, po sláve v sebe potom pestujú len niektorí, nie všetci... a aj tieto túžby sú vlastne len rôznymi prejavmi tej základnej).

Ak niekto veľkú časť spoločnosti oberá o to najdôležitejšie – o dôstojnosť a rešpekt (a k tomu ešte aj o slobodu), otvára tým dvere pre občiansky konflikt. Pre radikalizáciu. A pre zlo.

V istom zmysle môžeme byť radi, že zatiaľ na vlne nespokojnosti plachtí len Fico. So svojím mierne repasovaným vrakom.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva