Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. december 2015

V Poprade dali sestry prednosť vecným argumentom a stiahli výpovede

V popradskej nemocnici stiahli svoje výpovede všetky sestry. Bolo ich 124. Informoval o tom hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla.

Ako pripomenul, minister zdravotníctva Viliam Čislák od začiatku podávania hromadných výpovedí vyzýval sestry, aby si v prípade akýchkoľvek pochybností overili u svojho zamestnávateľa výšku platu podľa nových pravidiel.

Ministerstvo sa zároveň poďakovalo nielen sestrám v Nemocnici Poprad, a. s., za to, že uprednostnili vecné argumenty a vrátili sa k pacientom.

K dnešnému dňu podľa ministerstva z 1089 výpovedí v štátnych nemocniciach ich stiahlo 169 sestier. Pribudlo 57 nových.

Stúpa počet tých, ktoré sa informujú o možnostiach právnej pomoci v súvislosti s pokutou vo výške 3300 eur, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. To vyplýva z "Dohody o solidarite", ktorú predkladá sestrám Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Rezort ju považuje za amorálnu.

Rovnako tak kritizuje prezidentku Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Ivetu Lazorovú za výzvu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, aby nepodpísal zákon upravujúci mzdy zdravotníckych pracovníkov.

"Vôbec nerozumieme tejto jej snahe obrať sestry o vyššie zárobky. Naše garancie sú jasné a nemenné, žiadnej sestre v ústavnom zdravotníckom zariadení ani inému zdravotníckemu pracovníkovi plat neklesne. Práve naopak, pre väčšinu to znamená navýšenie mzdy. V prípade nemocníc, ktoré nespadajú pod ministerstvo zdravotníctva, je to navýšenie až o 200 eur," deklaroval Bubla.

Inzercia

Odporúčame

Od budúceho roka budú mať trestnú zodpovednosť aj právnické osoby

Od budúceho roka budú mať trestnú zodpovednosť aj právnické osoby

Za spáchanie trestného činu už nebudú trestaní len ľudia, ale aj právnické osoby. Od júla 2016 im budú hroziť rôzne tresty od zrušenia firmy cez peňažné pokuty či zákaz účasti na verejnom obstarávaní. Vyplýva to zo zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý 8. decembra podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Rusko skritizovalo zmenu pravidiel MMF, ktorou fond môže pomôcť Kyjevu

Rusko skritizovalo zmenu pravidiel MMF, ktorou fond môže pomôcť Kyjevu

Ruskí predstavitelia ostro skritizovali Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý sa v týchto dňoch rozhodol upraviť svoje dlhodobo zaužívané pravidlá o poskytovaní úverov. V dôsledku zmeny, ktorej detaily plánuje fond oznámiť v najbližších dňoch, by mohol poskytovať pomoc naďalej aj tým krajinám, ktoré nedokážu splácať svoje dlhy voči iným štátom alebo medzinárodným inštitúciám. Takto by sa z problémov v súvislosti s predpokladaným nesplatením dlhu voči Rusku mohla dostať Ukrajina. Informovala o tom agentúra Reuters.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.