Analytici zo školstva: Treba zvýšiť platy aj prekopať systém
Dnes sa opäť v školstve protestuje. Inštitút vzdelávacej politiky na ministerstve školstva ukázal anylýzu učiteľských platov.

Analytici zmapovali situáciu s platmi v našom školstve. Tvrdia, že platy treba zvýšiť, najmä novým učiteľom. Dodávajú však, že treba tiež upraviť celú platovú štruktúru od kariérneho systému po odmeňovanie. Spomínajú aj odvážnejšie návrhy, napríklad príplatky pre učiteľov v Bratislave či vyšší plat pre učiteľov jazykov a informatiky.
Začiatkom novembra protestovali učitelia pred Úradom vlády (Foto – TASR/Michal Svítok)
Mladí učitelia sú na tom horšie
Platy pedagogických a odborných zamestnancov rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v ekonomike. Na viac ako tretine základných škôl je tak dnes priemerný plat vyšší ako tisíc eur.
Horšie to však vyzerá, keď sa učiteľské platy porovnajú so zárobkami vysokoškolsky vzdelaných ľudí.
Kým na Slovensku zarábali učitelia v roku 2013 iba 57 percent priemerného platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, priemer v krajinách OECD bol až 80 percent. Horšie na tom je už len Česká republika (52 percent), pričom výrazne zaostávame za Poľskom (86 percent) a lepšie je na tom aj Maďarsko (62 percent).
Väčší rozdiel sa pritom ukazuje pri mladších učiteľoch, ktorí sú na tom horšie v porovnaní so svojimi vysokoškolsky vzdelanými rovesníkmi. Naši učitelia základnej školy od 25 do 34 rokov zaostávajú v platoch v porovnaní s rovesníkmi z 15 krajín OECD o 35 percentuálnych bodov. Pri učiteľoch nad 45 rokov je rozdiel medzi Slovenskom a priemerom vybraných krajín OECD už len približne 20 percentuálnych bodov.
Pozrite si: Celá analýza o platoch v školstve. Zdieľať
Inštitút vzdelávacej politiky zároveň upozorňuje na neefektívnu platovú štruktúru. Tá sa prejavuje najmä v nízkych nástupných platoch.
„Konečný plat pedagógov závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad vzdelanie, pozícia, dĺžka praxe, druh školy či od participácie v kontinuálnom vzdelávaní a výkonu rôznych činností, napríklad triednictvo,“ vysvetľuje šéf Inštitútu vzdelávacej politiky Matej Šiškovič.
Rozdiely v platoch sa tak prejavujú napríklad podľa typu škôl. Najvyššie priemerné platy v systéme základných a stredných škôl mali v minulom roku praktické školy – 1039 eur a špeciálne základné školy – 1030 eur. Najmenšie platy sú na športových gymnáziách (911 eur) a konzervatóriách (899 eur).
Čo navrhujú analytici
Analýza o platoch v školstve vyšla práve v čase ďalších protestov na školách. Dnes sa na viac ako 400 školách koná protestná akcia Babysitting Day. Stojí za ňou Iniciatíva bratislavských učiteľov. Učitelia, ktorí sa do akcie zapojili, zamerajú dnes svoju prácu skôr na výchovu ako vzdelávanie.
S deťmi sa budú hrať a každý učiteľ si môže prispôsobiť vyučovací deň podľa seba. „Bude prebiehať riadne vyučovanie, len učitelia sa budú na hodinách viac hrať, ako učiť,“ priblížil Branislav Kočan z iniciatívy.
Zámerom protestnej akcie je pripomenúť, že mzda slovenských učiteľov sa neodvíja od trhových pravidiel a je na úrovni sumy, ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť za opatrovanie detí.