Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2015

Zrušenie IC vlakov Počiatek poslancom nevysvetľoval, výbor sa nekonal

Výbor Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti, na ktorom mal minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) vysvetliť poslancom rozhodnutie zrušiť InterCity (IC) vlaky, sa nekonal. Výbor totiž nebol uznášaniaschopný, keďže naň neprišiel ani jeden poslanec vládneho Smeru-SD.

Výbor zvolal jeho predseda Ján Hudacký (KDH) a chcel, aby na ňom šéf rezortu dopravy objasnil rozhodnutie zrušiť IC vlaky. "Myslím si, že táto záležitosť je dosť vážna na to, aby cestujúci vedeli, prečo sa rušia IC vlaky," opísal Hudacký. Podľa vlastných slov je prekvapený, že vládni poslanci zablokovali zasadnutie výboru. "Aj ich voliči potrebujú vedieť tieto informácie," dodal.

Rozhodnutie zrušiť IC vlaky, ktoré premávajú na trase medzi Bratislavou a Košicami, naznačil minister Počiatek minulý týždeň vo štvrtok 3. decembra. Následne v piatok 4. decembra oznámila štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), že IC vlaky ruší od 18. januára budúceho roku.

Dôvodom je podľa ZSSK to, že firma nedokáže naplniť očakávania akcionára, čiže ministerstva dopravy, na rok 2016, a to vymazať stratu, ktoré tieto vlaky produkujú. "Nemôžeme sa správať iracionálne, niekto musí stratu zaplatiť a my nemôžeme generovať stratu donekonečna," uviedol dnes dopoludnia generálny riaditeľ ZSSK Pavol Gábor. 

Vlaky, ktoré jazdili ako IC spoje, sa podľa jeho slov presunú do rýchlikovej dopravy. S týmito lepšími súpravami by sa podľa šéfa ZSSK mohli presunúť do rýchlikov aj niektorí cestujúci, ktorí predtým jazdili IC vlakmi. 

Rozhodnutie zrušiť IC vlaky prišlo aj po tom, čo súkromný dopravca RegioJet oznámil, že začiatkom budúceho roka prestane vypravovať svoje vlaky na trase z Bratislavy do Košíc. Dopravca jazdí na tejto trati bez dotácií od štátu od decembra minulého roku. Odísť chcel preto, lebo podľa neho štát nerobil nič s podnákladovými cenami stratových IC vlakov štátnej ZSSK a snažil sa nimi vytlačiť konkurenciu z trhu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.