Svet kresťanstva 19. február 2009

Pápež adresoval kritické slová americkej političke N. Pelosi

Imrich Gazda
Imrich Gazda
Po obvyklej stredajšej generálnej audiencii, ktorá sa prvýkrát tohto roku konala na otvorenom priestore Námestia sv. Petra, sa pápež Benedikt XVI. krátko stretol s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov, demokratkou Nancy Pelosi. Po asi 15 minút trvajúcom stretnutí vydalo Tlačové stredis...
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Imrich Gazda

Po obvyklej stredajšej generálnej audiencii, ktorá sa prvýkrát tohto roku konala na otvorenom priestore Námestia sv. Petra, sa pápež Benedikt XVI. krátko stretol s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov, demokratkou Nancy Pelosi. Po asi 15 minút trvajúcom stretnutí vydalo Tlačové stredis...


Po obvyklej stredajšej generálnej audiencii, ktorá sa prvýkrát tohto roku konala na otvorenom priestore Námestia sv. Petra, sa pápež Benedikt XVI. krátko stretol s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov, demokratkou Nancy Pelosi.

Po asi 15 minút trvajúcom stretnutí vydalo Tlačové stredisko Svätej stolice krátke vyhlásenie: „Jeho Svätosť využila príležitosť pre pripomenutie, že morálny zákon a nemenné učenie Cirkvi o dôstojnosti ľudskej osoby od počatia po prirodzenú smrť vyžadujú od všetkých katolíkov, špeciálne od zákonodarcov, právnikov a ďalších zodpovedných za spoločné dobro spoločnosti, spolupracovať so všetkými mužmi a ženami dobrej vôle na podpore spravodlivého právneho poriadku, zahŕňajúceho ochranu života v každej jeho vývojovej fáze.“

„Pápežovo posolstvo kladie do pozornosti znepokojenie nad novým smerovaním Bieleho domu v otázkach bioetiky, ale je tiež dôležitým postojom týkajúcim sa Európy, najmä Talianska, kde je diskusia na tému potratov a eutanázia špeciálne aktuálna a kde sú známe prípady katolíckych politikov a právnikov zastávajúcich pozície nekompatibilné s učením Cirkvi,“ okomentoval slová Benedikta XVI. taliansky katolícky denník Avvenire.

Nancy Pelosi sa hlási ku katolíckej viere, ale zároveň je známou podporovateľkou potratov a výskumu kmeňových buniek. Počas návštevy Benedikta XVI. v USA, v apríli 2008, pristúpila počas jednej z omší k prijímaniu spolu s ďalšími prochoice politikmi ako John Kerry, Rudy Giuliani alebo Edward Kennedy. Nie však z rúk pápeža. Vo vnútri americkej biskupskej konferencie už dlho prebieha spor, či má byť Eucharistia udeľovaná propotratovým politikom. Kým newyorský arcibiskup, kardinál Edward M. Egan, denverský arcibiskup Charles Chaput alebo bývalý arcibiskup St. Louis Raymond L. Burke, ktorý sa minulý rok stal prefektom Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry vo Vatikáne vravia týmto politikom jasné „nie“, americkí kardináli Francis F. Georg a nedávno zosnulý Avery Dulles sú proti reštriktívnym postupom.

V deň stretnutia pápeža s Nancy Pelosi spustili americké prolife organizácie internetovú petíciu požadujúcu od amerických biskupov, aby odmietali dávať prijímanie propotratovým politikom, vrátane viceprezidenta Joa Bidena, na základe kánona 915 Kódexu kánonického práva. Petícia s názvom Witholding Communion, ktorá je iniciatívou katolíckeho portálu Pewsitter.com, má byť po získaní milióna podpisov predložená biskupskej konferencii.

Imrich Gazda

Zdroj: Avvenire, Sala Stampa della Santa Sede

Z cirkevných dokumentov

K svätému prijímaniu sa nemajú pripustiť exkomunikovaní a postihnutí interdiktom po uložení alebo vyhlásení trestu a iní, ktorí tvrdošijne zotrvávajú v zjavne ťažkom hriechu“ (kán. 915 CIC).

„Tí, čo priamo reprezentujú v zákonodarných zboroch majú ,presne danú povinnosť´ oponovať každému zákonu, ktorý by mal povahu útoku proti ľudskému životu. Ako pre každého katolíka, aj pre nich platí, že sa nesmú zúčastňovať na programovaní myšlienok podporujúcich podobné zákony alebo ich podporiť svojím hlasom“ (Doktrinálnom usmernení o niektorých otázkach angažovania a postojov katolíkov v politickom živote, čl. 4).

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0
Diskusia 0