Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2015

Snemovňa reprezentantov schválila sprísnenie bezvízového styku medzi USA a 38 krajinami

Americká Snemovňa reprezentantov odhlasovala v utorok sprísnenie bezvízového styku medzi Spojenými štátmi a občanmi 38 krajín vrátane Slovenska. Informovala o tom agentúra Reuters.

Návrh zákona podporilo 407 členov Snemovne reprezentantov, 19 bolo proti. O návrhu bude ešte hlasovať Senát, termín nie je zatiaľ známy.

Obmedzenia sú zamerané na program bezvízového styku (Visa Waiver Program) s 38 krajinami vrátane Slovenska, občania ktorých môžu vstúpiť na americkú pôdu bez víz.

Podľa návrhu, ako píše agentúra AP, bude okrem iného platiť nová vízová povinnosť pre osoby, ktoré cestovali do Sýrie, Iraku, Iránu či Sudánu v predchádzajúcich piatich rokoch.

Návrh počíta aj s výnimkami, a to pre oficiálne vládne návštevy či vojenskú službu. Od krajín z bezvízového programu budú USA taktiež vyžadovať zdieľanie informácií ohľadne terorizmu, inak im bude hroziť vylúčenie z programu.

Všetkých cestujúcich zároveň preveria cez databázu Interpolu a od všetkých 38 krajín budú USA vyžadovať vydávanie elektronických pasov s biometrickými údajmi.

Podľa agentúry DPA Snemovňa reprezentantov schválila opatrenia po tom, čo administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu minulý týždeň avizovala sprísnenie bezvízového programu, a to v dôsledku novembrových teroristických útokov v Paríži.

Inzercia

Odporúčame

O protiteroristickom balíku sa nerozhodlo, D. Lipšic žiadal príchod ministra spravodlivosti

O protiteroristickom balíku sa nerozhodlo, D. Lipšic žiadal príchod ministra spravodlivosti

Plénum Národnej rady SR včera napriek očakávaniam o vládnom protiteroristickom balíčku zákonov nerozhodlo. Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) bol totiž nespokojný, že v rokovacej sále ako zástupca vlády, ktorá balík iniciovala, nesedí kompetentný minister. Preto niekoľko hodín až takmer do záveru 16. rokovacieho dňa 58. schôdze NR SR čítal samotné navrhované znenie balíka s cieľom dosiahnuť, aby do parlamentu prišiel niektorý z ministrov spravodlivosti, vnútra alebo obrany.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.