Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. október 2021, 15:36

Darcovstvo a transplantácia orgánov zachránili tento rok 98 životov

Na Slovensku čaká na transplantáciu viac ako 300 pacientov, situácii má pomôcť kampaň k darovaniu obličiek.

Na Slovensku sa od 1. januára do 23. septembra 2021 podarilo zachrániť darcovstvom a transplantáciou orgánov 98 ľudských životov. V tomto roku sa zatiaľ transplantovalo 74 obličiek, z toho 11 obličiek bolo od živého darcu, 14 pečení a 10 sŕdc. Informovala o tom Slovenská transplantologická spoločnosť pri príležitosti Európskeho dňa darcovstva orgánov.

Príchod variantu koronavírusu alfa (takzvanej britskej mutácie) na začiatku roku 2021 a nápor na nemocnice v dôsledku pandémie nového koronavírusu spôsobili pokles počtu transplantácií. „Môžeme však skonštatovať, že vďaka viacerým podporným aktivitám a dostupnosti očkovania, ktoré nám pomáhajú znižovať záťaž zdravotníckych zariadení, sa počty odberov a transplantácií postupne zvyšujú,“ uistil lekár a hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská pripomína, že situácia v transplantačnom programe sa bude odvíjať od dostupnosti „necovidových“, takzvaných bielych zón intenzivistických pracovísk. „Je veľmi náročné obstáť v súčasnej nestabilnej situácii, ale napriek všetkému sa tímom v transplantačných centrách darí primerane situácii,“ skonštatovala Žilinská.

Na Slovensku čaká na transplantáciu viac ako 300 pacientov.  „Sme schopní zoperovať všetkých pacientov na čakacej listine. Problémom však je, že nemáme dostatočný počet darcov. Tento problém je však na celom svete, nielen u nás,“ vysvetlil Chrastina.

Na problematiku darcovstva a transplantácií orgánov upozorňuje už šesť rokov Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov, ktorá sa realizuje s podporou a pod záštitou ministerstva zdravotníctva.

Práve kampaň má za úlohu zlepšiť povedomie ľudí o možnosti darcovstva nielen v prípade mozgovej smrti, ale aj od živých darcov. „Vo svete tvoria transplantácie obličiek od živých darcov 40 percent z celkového počtu transplantácií. U nás je to zatiaľ len 10 až 15 percent. Našou snahou je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa dostaneme na úroveň európskeho priemeru. Odber obličky živému darcovi nezasahuje významne do plnohodnotného života darcu. Naopak, príjemcovi orgánu môže takto darovaná oblička zachrániť život,“ dodal prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

pred 4 hodinami

Premiér Robert Fico v RTVS prehlásil, že Západ chcel využiť vojnu na Ukrajine ako zámienku na zničenie Ruska. „Mysleli si (západné krajiny, pozn. red.), že využijú tento krok, nastavia celý svet a konečne zničia Ruskú federáciu, ale nefunguje to. Ten konflikt je zamrznutý. (...) A komu to vyhovuje? Mne to nevyhovuje, že sa tam mastia Slovania,“ dodal Fico s tým, že je úplne jasné, že Rusko na základe tohto konfliktu Západ nezničí. Za základnú poučku konfliktu pokladá to, že Slovania sa zabíjajú a Západ to podporuje. Keď to vidí, je mu vraj do plaču. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.